انتشار : دوشنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۴

مروری بر آلبوم‌های منتشر‌شده در سال ۹۴

به اشتراک گذاشتن
برچسب ها

به واپسین روزهای سال رسیده‌ایم و در این روزها تقریباً دیگر خبری از انتشار آلبوم‌های موسیقی در کشورمان نخواهد بود.

طی ۱۲ ماه اخیر، آلبوم‌هایی از خوانندگان و گروه‌های موسیقی در سبک‌های گوناگون، به بازار موسیقی کشور عرضه شد که هر کدام با واکنش‌های خاص خود مواجه شدند. مخاطبان موسیقی نسبت به برخی از این آلبوم‌ها روی خوش نشان داده و از برخی از آن‌ها نیز روی گرداندند، اما در مجموع کیفیت آلبوم‌های موسیقی در سال ۹۴ قابل قبول بوده که البته میزان استقبال از آلبوم‌های سال جاری بنا بر دسته‌بندی سبک‌های مختلف، متفاوت است.

موسیقی سنتی و تلفیقی در سال جاری وضعیت مناسبی داشتند اما موسیقی پاپ که بیشترین میزان مخاطب را داراست، تا حدی کمتر از حد انتظار نشان داد. در طول سال ۹۴، خوانندگان مختلفی نیز به دنبال انتشار آلبومشان بودند که بنا بر دلایل مختلف، پخش آلبوم آن‌ها به سال آینده موکول شد. با نگاهی اجمالی به بررسی مهم‌ترین آلبوم‌های موسیقی منتشر شده در سال ۹۴ در سبک‌های مختلف موسیقی خواهیم پرداخت.

موسیقی اصیل ایرانی:

خداوندان اسرار – همایون شجریان

همایون شجریان از پرکارترین خوانندگان موسیقی سنتی در سال‌های اخیر بوده است. او انتشار آلبوم‌های شخصی خود را از سال ۱۳۸۲ با ارائه آلبوم بسیار موفق “نسیم وصل” با آهنگسازی محمدجواد ضرابیان آغاز کرد و پس از آن هر سال حداقل یک آلبوم موسیقی منتشر کرده است. “خداوندان اسرار” جدیدترین آلبوم اوست که در آذرماه سال جاری با آهنگسازی سهراب پورناظری و کیخسرو پورناظری و به همت شرکت ایرانگام منتشر شد. شجریان در این آلبوم اشعاری از مولانا، خیام و حافظ را خوانده است. “خداوندان اسرار” به نسبت آلبوم‌های بسیار موفق شجریان در سال‌های اخیر مانند “نه فرشته‌ام، نه شیطان”، “آرایش غلیظ” و یا “مستور و مست” که اسفندماه سال گذشته منتشر شد، با انتقادهای مختلفی روبه‌رو شد اما به واسطه نام همایون شجریان، جزو پرطرفدارترین آلبوم‌های سنتی در سال جاری بود.

ماه و ماهی – حجت اشرف زاده

حجت اشرف‌زاده از جمله خوانندگان جوان موسیقی سنتی است که در اسفند سال ۱۳۸۸ آلبومی را با نام “شرح پریشانی” منتشر کرده و آن را به پرویز مشکاتیان تقدیم کرد. این آلبوم او با موفقیت چندانی روبه‌رو نشد و وی پس از آن فعالیت‌های خود را برای ساخت آثاری جدید ادامه داد و در مدتی نیز با محسن چاوشی خواننده مشهور پاپ به همکاری پرداخت و در دو آلبوم آخر چاوشی از آواز او استفاده شد.

اشرف زاده که مدتی شاگرد محمدرضا شجریان هم بوده، نهایتاً در شهریورماه سال جاری، آلبوم جدید خود را با نام “ماه و ماهی” به بازار موسیقی کشور ارائه داد. قطعه ماه و ماهی که پیش‌تر به صورت تک آهنگ به بازار موسیقی کشور ارائه شد و با استقبال بسیار خوبی هم روبه‌رو شده بود، به همراه چند قطعه دیگر با نام‌های پاییز، مادر و دلتنگ، به سر زبان‌ها افتادند و اشرف زاده نیز به عنوان نامی آشنا در میان مخاطبان موسیقی محبوب شد. تمامی اشعار آلبوم ماه و ماهی را علیرضا بدیع سروده و کار آهنگسازی این آلبوم هم علاوه بر خود اشرف زاده، به آرش و امیر بیات تعلق دارد. آلبوم ماه و ماهی را عده‌ای از منتقدین در ردیف موسیقی‌های تلفیقی قرار داده‌اند اما برخی دیگر به حال و هوای سنتی آن بیشتر تأکید دارند.

رقصانه / درفش کاویانی – شهرام ناظری

شهرام ناظری از بزرگ‌ترین خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی است که سابقه چهار دهه فعالیت در این عرصه را داراست. ناظری تاکنون آلبوم و قطعاتی ماندگار با اشعار بسیار زیبای کلاسیک به موسیقی کشور هدیه کرده و به آثاری نیز به زبان کردی خوانده است. ناظری در زمستان سال جاری و به فاصله سه ماه، دو آلبوم مستقل به بازار موسیقی کشور ارائه داد. ابتدا و در دی‌ماه، آلبوم “رقصانه” با اشعاری از مولانا و آهنگسازی حسین پیرنیا منتشر شد. همچنین در این آلبوم گروه “همایون” به عنوان نوازنده حضور داشتند و انتشارات سروش مسئول پخش آن بود. گرچه “رقصانه” با آلبوم‌های ایده آل ناظری همچون بنمای رخ و بی‌قرار فاصله داشت، اما آن قدر پتانسیل دارد که ردیف برترین آثار سنتی سال جاری قرار بگیرد. اما در آخرین روزهای سال ۱۳۹۴، ناظری یک آلبوم جدی‌تر را این بار با اشعاری از فردوسی منتشر کرد. این آلبوم با ۱۲ قطعه، “درفش کاویانی” نام و آهنگساز این آثار فرید الهامی است. همچنین گروه موسیقی “فردوسی”، ناظری را برای این شاهنامه‌خوانی همراهی کرده‌اند.

من عاشق چشمت شدم / دخت پری‌وار – علیرضا قربانی

علیرضا قربانی خواننده مشهور موسیقی سنتی که از سال ۱۳۷۹، انتشار آلبوم‌های شخصی خود را آغاز کرد، در سال جاری دو آلبوم با نام‌های “من عاشق چشمت شدم” در آذرماه و “دخت پری‌وار” در نیمه‌های اسفند به بازار موسیقی کشور ارائه داد. “من عاشق چشمت شدم” مجموعه‌ای از اشعار افشین یداللهی، فردین خلعتبری و فردوسی است که خود خلعتبری آن‌ها را ساخته است. این آلبوم توسط شرکت آوای باربد منتشر شد و نسبت به آلبوم‌های منتشر شده قربانی در سال‌های اخیر، با استقبال کمتری روبه‌رو شد.

اما دخت پری‌وار که دومین مجموعه آلبوم قربانی در سال ۹۴ است، از ساخته‌های مهیار علیزاده است که ۱۲ قطعه دارد و انتشارات آهنگ اشتیاق مسئولیت پخش آن را بر عهده داشت. اشعار هر یک از قطعات این آلبوم از شاعران متفاوتی انتخاب شده که محمدعلی بهمنی، سعدی، قیصر امین پور، عراقی، گلپایی، مشیری، ابتهاج، عطار و اسلامی ندوشن لیست شعرای دخت پری‌وار را تشکیل می‌دهند. آلبوم دخت پری‌وار نیز همانند آلبوم “درفش کاویانی” از شهرام ناظری، از جدیدترین آلبوم‌های ارائه شده به بازار موسیقی است و ارائه اظهار نظر نسبت به میزان موفقیت هر یک از آن‌ها، مستلزم گذشت زمان است. قربانی که سابقه اجرای آواز در ارکستر سمفونی ملی ایران را دارد، در سال ۱۳۹۴ چند تیتراژ مختلف تلویزیونی را هم خواند که “کیمیا” موفق‌ترین پروژه او در عرصه تیتراژ بود.

میخانه خاموش / سرّ هزار ساله / قصه باران – سالار عقیلی

سالار عقیلی بدون شک پرکارترین سنتی خوان کشور در سال‌های اخیر بوده است. او در ۷ سال اخیر حدود ۲۰ آلبوم رسمی به بازار موسیقی ارائه داده که به صورت متوسط هر سال، ۳ آلبوم منتشر کرده است. عقیلی امسال نیز سه آلبوم رسمی دیگر به بازار موسیقی کشور ارائه داد که دو آلبوم “میخانه خاموش” و “سرّ هزار ساله” در دو ماه ابتدایی سال و فقط به فاصله چند روز نسبت به یکدیگر منتشر شدند.

میخانه خاموش اجرای زنده سالار عقیلی به همراه گروه دستان در برج میلاد است که در سال ۱۳۹۱ ضبط شده اما در فروردین امسال منتشر شد. تمامی آثار این آلبوم از ساخته‌های سعید فرج پوری است. میخانه خاموش آلبوم بسیار خوب و قابل قبولی است و نظر دوستداران موسیقی را نیز به خود جلب کرد.

به فاصله یک ماه پس از میخانه خاموش، عقیلی آلبوم “سرّ هزار ساله” را روانه بازار کرد که این آلبوم با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد و توانست نظر منتقدین را هم به خود جلب کند. سر هزار ساله از آثار گروه موسیقی “بال و شان” با آهنگسازی کیوان کیانیان است و اشعار آن را حافظ، مولوی و کیوان کیانیان سروده‌اند.

اما آخرین آلبوم منتشر شده عقیلی در سال ۹۴ “قصه باران” نام دارد که در بهمن‌ماه به بازار آمد. قصه باران ۷ قطعه دارد، ساخت و تنظیم آن از آثار امیر بیات است و حافظ شیرازی، سعدی، مولانا، هوشنگ ابتهاج، الهام دیداریان و علی احمدیان اشعار این آلبوم را سروده‌اند. قصه باران اما بر خلاف دو اثر دیگر عقیلی که در ابتدای سال ۱۳۹۴ منتشر شد، مورد استقبال چندان قرار نگرفت. شمار بسیار زیاد آلبوم‌های عقیلی در سال‌های اخیر، مهم‌ترین دلیلی است که می‌توان در توجیه جدی گرفته نشدن برخی از آلبوم‌های او توسط مخاطبان موسیقی بیان کرد؛ شاید اگر عقیلی متوسط آثار جدیدش را در طول هر سال کاهش دهد، به هر یک از آلبوم‌های او توجه بیشتری شود.

دشت جنون / همنشین درد / یادی به رنگ امروز – علی زندوکیلی

علی زندوکیلی که به واسطه آوازخوانی در گروه “دنگ شو” به محبوبیت رسید، به فاصله ۵ ماه در نیمه اول سال ۹۴، ۳ آلبوم رسمی روانه بازار موسیقی کشور کرد. اولین آلبوم رسمی او “دشت جنون” نام داشت که در اردیبهشت‌ماه توسط شرکت ایران گام منتشر شد. زندوکیلی در این آلبوم، اشعاری از حافظ، مولوی و سعدی خواند که به استقبال آنچنانی روبه‌رو نشد. یک ماه بعد، آلبوم “همنشین درد” به عنوان دومین آلبوم رسمی علی زندوکیلی با موسیقی آرش فلاح صفا منتشر شد. زندوکیلی در این آلبوم، اشعاری را از هوشنگ ابتهاج، امیر خسرو دهلوی و مهدی اخوان ثالث خواند که علیرغم استقبال بهتر نسبت به آلبوم دشت جنون، همچنان مخاطبان موسیقی زندوکیلی مستقل را نسبت به زندوکیلی که در گروه دنگ شو می‌دیدند، ضعیف‌تر می‌دانستند.

اما سومین آلبوم رسمی زندوکیلی در سال ۱۳۹۴، آلبوم “یادی به رنگ امروز” بود که در شهریور ماه سال جاری به همت انتشارات رنگین‌کمان هنر جوان منتشر شد. زندوکیلی در این آلبوم آثاری را از شاعرانی همچون جهانبخش پازوکی، کریم فکور، جمشید شیبانی، جمشید ارجمند، رحیم معینی کرمانشاهی، عبدالله الفت، مهدی رئیسی خواند که آهنگسازی آن‌ها را جهانبخش پازوکی، مجید وفادار، غلام‌حسین مین باشیان، همایون خرم و روح اله خالقی انجام داده بودند. سومین آلبوم زندوکیلی که خیلی از منتقدین آن را در ردیف موسیقی تلفیقی قرار می‌دهند، موفق‌ترین و متنوع‌ترین آن‌هاست.

موسیقی پاپ:

نگاه من – محسن یگانه

“نگاه من” نام چهارمین آلبوم رسمی محسن یگانه است که اردیبهشت‌ماه سال جاری به همت شرکت آوای فروهر منتشر شد. اسم این آلبوم از نام دختر نوزاد یگانه برداشته شده و در حالی به بازار موسیقی ارائه شد که یگانه پس از انتشار آلبوم سومش، اعلام کرده بود که دیگر آلبومی را به صورت رسمی منتشر نخواهد کرد اما اصرار هوادارانش او را برای تولید این مجموعه متقاعد کرد. تمامی قطعات آلبوم جدید یگانه را خود او ساخته و سروده و در بخش تنظیم نیز علاوه بر تنظیم‌های خودش، از تنظیم‌های علی ثابت، اشکان آبرون، پازل بند و احسان حبیبی بهره برده است. آلبوم نگاه من نسبت به سایر آلبوم‌های یگانه در فضای تبلیغاتی آرام‌تری منتشر شد و بازخورد آن نیز به نسبت آلبوم‌های نفس‌های بی‌هدف، رگ خواب و حباب، چندان مناسب نبود. در آلبوم نگاه من، قطعاتی مانند دیوار، درکم کن و دلکم از محبوبیت فراوانی برخوردار شدند. لازم به ذکر است که چهارمین آلبوم رسمی محسن یگانه، از پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی نیمه اول سال به صورت مجازی و اینترنتی بود.

مثل مجسمه – مهدی یراحی

مهدی یراحی خواننده آلبوم محبوب “امپراطور”، تیرماه سال جاری سومین آلبوم رسمی خود را منتشر کرد. این آلبوم که “مثل مجسمه” نام داشت، در ادامه سبک و مسیر آلبوم‌های من و رها کن و امپراطور بود به طوری که یراحی تقریباً اکثریت عوامل دو آلبوم قبلی را برای تولید این آلبوم حفظ کرده بود. در این مجموعه، امیرعلی بهادری، رستاک حلاج، آرش فتحی، معین راهبر، مهدی یراحی و علیرضا افکاری به عنوان آهنگساز حضور داشتند که ملودی‌هایشان را با ترانه‌هایی از امیرعلی بهادری، روزبه بمانی، رستاک حلاج، مونا برزویی، محسن رسولی و سروش دادخواه ساخته بودند. همچنین برای تنظیم این آثار از تنظیم کننده‌هایی چون هومن نامداری، سعید زمانی، آرون حسینی، کوشان حداد و معین راهبر استفاده شده بود. آلبوم مثل مجسمه گرچه نتوانست به محبوبیت آلبوم امپراطور برسد اما با توجه به ظرفیت‌هایی که داشت، حداقل توانست مهدی یراحی را در همان سطح قابل قبول که مخاطبش را وادار به شنیدن آثارش کند، نگاه دارد و از این رو می‌توان سومین آلبوم یراحی را هم آلبوم موفقی برای این خواننده قلمداد کرد.

بنیامین بهادری – ۹۴

اواخر سال ۱۳۸۴ بود که بنیامین بهادری اولین آلبومی رسمی خود را با نام “۸۵” منتشر کرد و خیلی به سرعت خودش را در دل مخاطبان موسیقی جای داد. آلبوم اول او با فروش فوق‌العاده بالغ بر یک میلیون نسخه سی دی همراه بود و تمامی هر ۹ قطعه آن اثر، با محبوبیت‌های فراوانی روبه‌رو شدند. بنیامین در ادامه آلبومی را با نام ۸۸ منتشر کرد که با موفقیت چشمگیری همراه نبود. سومین آلبوم رسمی او نیز در ادامه همان روند نام‌گذاری‌ها، با نام ۹۳ منتشر شد که این آلبوم به نسبت ۸۸ بازخورد بهتری داشت. اما چهارمین آلبوم بنیامین، اوایل تابستان سال جاری با ۹ قطعه و با نام “۹۴” منتشر شد. بنیامین پیش از انتشار این آلبوم، در اظهارنظرهایش گفته بود که آلبوم ۹۴ بهترین آلبوم اوست اما پس از انتشار آن، مخاطبان موسیقی ابداً با بهترین آلبوم بنیامین بهادری روبه‌رو نشدند. شنوندگان بنیامین که همچنان در شوک اولین آلبومی رسمی خواننده محبوبشان هستند، در چهارمین آلبوم رسمی این خواننده قطعاتی را می‌شنوند که با هدف یا بدون هدف‌گذاری قبلی، بیشتر به ذائقه تنها قشر نوجوان نزدیک است. به آهنگسازی و ترانه‌های آلبوم ۹۴ که به ترتیب کارهایی از خود بنیامین و فرید احمدی هستند، انتقادهای فراوانی وارد شده است و مخاطبان موسیقی از آنکه بنیامین این بخش‌ها را جدی نمی‌گیرد دلخور هستند. بنیامین در این آلبوم قطعه‌ای را برای دختر خردسالش که “بارانا” نام دارد خوانده که در این قطعه استیو آوانسیان نیز چند کلامی را به زبان انگلیسی با او همخوانی کرده است.

اسمش عشقه – مرتضی پاشایی

مرحوم مرتضی پاشایی در آبان ماه سال ۱۳۹۳ درگذشت و پس از مرگ او، زمزمه‌هایی مبنی بر انتشار آثار پخش نشده‌اش به گوش می‌رسید که این زمزمه‌ها بعدها به جنجال‌هایی تبدیل شد و حواشی مختلفی را برای آثار دست‌نخورده مرتضی پاشایی به وجود آورد. سرانجام در مردادماه سال جاری دومین و آخرین آلبوم رسمی مرتضی پاشایی با نام “اسمش عشقه” به بازار موسیقی عرضه شد. تمامی آثار این آلبوم قبل از مرگ مرتضی پاشایی، اتود زده شده بود و پاشایی همه آن‌ها را خوانده بود و هر کدام آن‌ها تنها به تنظیم‌های اصلی و میکس و مسترینگ نیاز داشتند که این کارها به عهده افرادی چون معین راهبر، میلاد ترابی، مهران عباسی، انوشیروان تربتی، کوشان حداد، محمد فلاحی، ایمان احدزاده و آرش پاکزاد قرار داده شده بود. تمامی ترانه‌های این آلبوم ۱۱ قطعه‌ای را مهرزاد امیرخانی سروده و آهنگسازی آن نیز بر عهده میلاد ترابی و مرتضی پاشایی بود. “اسمش عشقه” علیرغم سروصداهای فراوانی که قبل از انتشار آن به راه افتاده بود، پس از انتشارش آن‌چنان هیاهوی خاصی را به راه نینداخت. البته تا حدودی این اتفاق قابل پیش‌بینی بود چون این اثر مدام با آلبوم اول پاشایی با نام “یکی هست” که از محبوب‌ترین آلبوم‌های چند سال اخیر موسیقی بود مقایسه می‌شد و از طرفی نیز با مرگ مرتضی پاشایی، دیگر آن سخت‌گیری‌های لازم بر روی این قطعات انجام نشده بود. سابقاً پاشایی از میان قطعات متعددی، چند قطعه را در آلبومش می‌گنجاند اما برای این آلبوم، عوامل تولیدکننده دیگر حق انتخابی نداشتند و تنها باید بر روی این چند اثر تمام تلاش خود را به کار می‌گرفتند. علیرغم این اتفاقات، اسمش عشقه به عنوان آخرین آلبوم مرحوم مرتضی پاشایی، با فروش بسیار خوبی همراه شد.

شش – فرزاد فرزین

“شش” نام ششمین آلبوم رسمی فرزاد فرزین است که اسفندماه سال جاری توسط شرکت هنر اول پخش شد. این آلبوم ۱۲ قطعه دارد و حال و هوای آن تقریباً تغییری با آثار گذشته فرزین ندارد. فرزاد فرزین و علیرضا افشار آهنگسازان آلبوم شش هستند و حامد رجبی و مسعود محمدی به صورت مشترک تمامی قطعات این آلبوم را به‌جز قطعه ۱۲ که از آثار کامران مجرد است سروده‌اند. فرزاد فرزین برای تنظیم قطعات آلبوم جدیدش نیز از افرادی چون کوشان حداد، امیر میلاد نیکزاد، اشکان آبرون، بهروز علی یاری، آلتان توران، مهران خلیلی و علیرضا افشار بهره برده است. استقبال مخاطبان موسیقی از جدیدترین آلبوم فرزین به نسبت خوب بوده است اما برای نتیجه‌گیری قطعی درباره بازخورد مثبت یا منفی این آلبوم موسیقی، به گذشت زمان احتیاج است.

با قرص‌ها می‌رقصد – کاوه آفاق

کاوه آفاق خواننده ایست که در اواخر دهه ۸۰ خورشیدی، صدایش برای اولین بار در آثار گروه “دِ ویز” شنیده شد. آفاق دو سه سال پیش از این گروه که خود او نقش جدی در شکل‌گیری‌اش داشته، جدا شد و کارهای خود را به صورت شخصی ادامه داد و به دنبال مراحل اخذ مجوز رفت. این خواننده از سال گذشته به جمع خوانندگان مجاز کشور پیوست اما برای دریافت مجوز آلبوم اولش ناچار شد روزهای فراوانی را صبر کند که در نهایت از اوایل زمستان سال جاری این مهم برای او احراز شد تا اینکه بالاخره کاوه آفاق توانست در اواخر دی‌ماه، اولین آلبوم رسمی خود را با نام “با قرص‌ها می‌رقصد” منتشر نماید. آلبوم اول آفاق، ۱۲ قطعه دارد که به گفته خود او، تولید هر یک از این ۱۲ قطعه مربوط به هر یک از ۱۲ سال گذشته فعالیت هنری‌اش است. گرچه کاوه آفاق با سبک راک شناخته می‌شود اما آلبوم “با قرص‌ها می‌رقصد” عملاً یک آلبوم موسیقی پاپ است. علی توده فلاح، کاوه آفاق و سپهر روحبخش ترانه‌سرایان، آفاق و سیاوش امامی آهنگسازان و آرمان مهربان، کاوه آفاق، آزاد، سیاوش امامی و شهاب آفاقی تنظیم‌کنندگان اولین آلبوم رسمی کاوه آفاق هستند.

پاییز سال بعد – رستاک حلاج

در واپسین روزهای سال ۱۳۹۴، رستاک حلاج نیز به جمع خوانندگان آلبوم اولی پیوست. رستاک که سابقه انتشار چندین تک آهنگ موسیقی دارد و اتفاقاً با همین قطعات به محبوبیت نیز رسیده، بالاخره توانست اولین آلبوم رسمی خود را منتشر نماید. “پاییز سال بعد” نام این آلبوم است که ۱۲ قطعه دارد و ترانه‌سرایی و آهنگسازی همه این ۱۲ قطعه بر عهده خود رستاک حلاج بوده است. از میان قطعات آلبوم جدید رستاک، چند قطعه پیش‌تر منتشر شده بودند اما اکثریت آن‌ها آثار جدیدی هستند که کار تنظیمشان به عهده آبان حبیبی، سعید زمانی و نیکان ابراهیمی سپرده شده و کل آلبوم را آرش پاکزاد میکس و مسترینگ است. همچنین رستاک برای تنظیم آثارش از نوازندگان به نامی همچون فیروز ویسانلو، همایون نصیری، احسان نی زن، هومن نامداری، خشایار جوزی و مسعود همایونی بهره برده و کار پخش و تکثیر این آلبوم نیز بر عهده شرکت پخش دنیای هنر بود.

موسیقی تلفیقی و سایر سبک‌ها:

جاده می‌رقصد – گروه چارتار

“جاده می‌رقصد” نام دومین آلبوم گروه موسیقی تلفیقی چارتار است که شهریورماه امسال به همت شرکت تصویرگستر پاسارگاد عرضه شد. گروه چارتار از اوایل دهه ۹۰ خورشیدی، با انتشار چند تک آهنگ و سپس با انتشار آلبوم “باران تویی”، به شکل عجیبی به محبوبیت فراوان رسید. اعضای گروه چارتار در ادامه مسیر موفقیتشان، این بار با “جاده می‌رقصد” که شامل ۹ قطعه موسیقی است، هواداران جدیدی را به جمع دوستداران خود افزودند. عوامل آلبوم دوم گروه چارتار را همان افراد ثابت این گروه تشکیل می‌دهند که بر اساس آن، آرمان گرشاسبی به عنوان خواننده، احسان حائری ترانه‌سرا، آرش فتحی آهنگساز و آیین احمدی فر تنظیم‌کننده تشکیل می‌دهند. لازم به ذکر است که گروه چارتار موسیقی الکترونیک را با آوازهای اصیل ایرانی تلفیق می‌کند.

شهر من بخند – گروه پالت

گروه پالت نیز از جمله گروه‌های موسیقی تلفیقی است که همچون چارتار، در دهه ۹۰ خورشیدی پدیدار شده است و با انتشار آلبوم خود با نام “آقای بنفش”، به سطح قابل قبولی از محبوبیت رسیده است. دومین آلبوم رسمی گروه پالت با نام “شهر من بخند”، اردیبهشت‌ماه امسال با ۱۲ قطعه توسط نشر موسیقی نوقه توزیع شد. امید نعمتی خواننده مشهور گروه پالت است و آهنگ‌ها و تنظیم‌های آثار این گروه نیز مشترک توسط تمامی اعضای آن انجام می‌شود که البته در این آلبوم، فقط قطعه شهر من بخند را بهنام ابوالقاسم ساخته و تنظیم کرده است. ترانه‌سرایان دومین آلبوم رسمی گروه پالت نیز، امید نعمتی، تورج نگهبان، سیاوش کسرایی، نیما یوشیج، گیزبرت زوکنیپهاوزن و حسام‌الدین محمدیان پور هستند. همچنین در آلبوم شهر من بخند، گیزبرت زوکنیپهاوزن به عنوان خواننده میهمان حضور دارد. آلبوم شهر من بخند از جمله آلبوم‌های پرفروش سال ۱۳۹۴ در بخش موسیقی‌های تلفیقی نام گرفت و فروش اینترنتی آن نیز جزو پرفروش‌ترین‌های موسیقی در میان همه سبک‌ها بود.

رؤیا – سینا حجازی

سینا حجازی نیز از جمله خواننده‌هایی است که در سال ۹۴ اولین آلبوم خود را منتشر کرد. البته حجازی محبوبیت خود را مدیون انتشار تک آهنگ‌هایی است که از سال ۱۳۸۸ در فضای مجازی منتشر کرده و حضورش در کنار محسن چاوشی نیز در افزایش محبوبیتش بی‌تأثیر نبوده است. اولین آلبوم حجازی “رؤیا” نام دارد که در اردیبهشت‌ماه سال جاری منتشر شد. سبک موسیقی این آلبوم، همان سبک همیشگی و مورد علاقه حجازی یعنی سبک “رگی” است. حجازی تمامی قطعات آلبوم اولش را خودش ساخته و ترانه‌های آن را هم سروده است. اکثر قطعات آلبوم رؤیا را حجازی تنظیم کرده است و تنظیم قطعه “خودتی” توسط بهنام ابطحی و قطعه “قهرمان” توسط امیر عظیمی انجام شده است. آلبوم رؤیا سینا حجازی ده قطعه دارد که از میان آن‌ها قطعاتی مانند خودتی، بارون، ماما و رؤیا با استقبال خیلی خوبی روبه‌رو شدند. سینا حجازی پس از انتشار آلبوم رؤیا، اولین اجرای کنسرت خود را نیز در شهر تهران برگزار کرد.

منبع :هنرانلاین

دیدگاهتان را بنویسید :

نام

پست الکترونیک

وب سایت

XHTML: شما می توانید از این برچسب های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

نظر سنجی

با برگزاری کنسرت‌های متعدد خواننده‌های پاپ بدون انتشار آلبوم جدید موافقید؟

Loading ... Loading ...