انتشار : سه شنبه, ۰۵ مرداد ۱۳۹۵

تیترهای موسیقی مطبوعات کشور

به اشتراک گذاشتن

روزنامه آرمان : احیای یک ارکستر خصوصی پس از ۶ سال

عقیلی برای ارکستر ملل می‌خواند

مدیر هنری و رهبر دائم ارکستر ملل از برگزاری تازه ترین کنسرت این مجموعه پس از ۶ سال وقفه در اجرا خبر داد.پیمان سلطانی در گفت‌وگو با مهر درباره آخرین وضعیت فعالیت ارکستر ملل این‌گونه توضیح داد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته روز هفدهم مرداد ماه امسال ارکستر ملل بعد از ۶ سال توقف در اجراهای زنده، تازه‌ترین کنسرت خود را به خوانندگی سالار عقیلی در تالار اندیشه حوزه هنری به شیوه آنلاین برگزار می‌کند.به گفته وی، سهراب کاشف به عنوان رهبر مهمان و علی جعفری پویان به عنوان ارکستر مایستر حضور خواهند داشت و موسسه «حام» به عنوان تهیه کننده، برنامه را در ادامه کنسرت‌های آنلاین خود پوشش می‌دهد.رهبر دائم ارکستر ملل افزود: در ابتدا قرار بود که این کنسرت به نوعی آغازگر فعالیت‌های سیستم کنسرت آنلاین کشور که چندی پیش راه‌اندازی شد، باشد اما به دلیل سفر آقای عقیلی برای برگزاری تور کنسرت‌های خود در خارج از کشور، ما نتوانستیم هماهنگی‌های لازم را برای اولین اجرای سامانه کنسرت آنلاین انجام دهیم ولی خوشبختانه فضا به گونه ای هدایت شد که ما می‌توانیم روز هفدهم مرداد ماه این کنسرت را در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار کنیم. سلطانی درباره اینکه چرا در این اجرا ارکستر را رهبری نمی‌کند، بیان کرد:‌ همانطور که می‌دانید سرپرستی و رهبری دائم ارکستر ملل بر عهده من بود، اما این بار به دلایلی تصمیم گرفتم تا رهبری کنسرت را به فرد دیگری واگذار کنم که خوشبختانه آقای سهراب کاشف در این کار با ما همکاری ارزشمندی داشتند. ما در این کنسرت که به دو بخش تقسیم شده در ابتدا آثار ملی- میهنی و سپس آثار عاشقانه را اجرا می‌کنیم. وی در بخش پایانی سخنان خود بیان کرد: ارکستر ملل یک ارکستر سمفونیک خصوصی است که معمولا با حمایت‌های نهادهای دولتی و ارگانی پیش می‌رود و به تنهایی نمی‌تواند به صورت مستمر فعالیت داشته باشد. به همین جهت است که اگر اسپانسر یا نهادی برای پیشبرد فعالیت‌های ما کمکی را انجام ندهد، ما هم نمی توانیم فعالیت چندانی در عرصه برگزاری کنسرت‌های موسیقی داشته باشیم. پیش از این علیرضا قربانی، حجت اشرف‌زاده و گروه «دنگ شو» در چارچوب برگزاری کنسرت‌های آنلاین در تالار اندیشه حوزه هنری برنامه‌هایی را اجرا کرده اند.

روزنامه شرق : کامبیز نوروزی با اشاره به اصلاح ماده ٢٠ آیین‌نامه اماکن:

اماکن در کنسرت‌ها اختیارات «محتوایی» ندارد

حاشیه‌های مربوط به مصوبه هیأت وزیران همچنان ادامه دارد. در این مصوبه آمده است که صدور مجوز اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری از جمله اجرای صحنه‌ای موسیقی و تئاتر برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از جهت بررسی انتظامی و ترافیکی به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و نیروی انتظامی موظف است ظرف ١٠ روز نظر خود را ارائه و نظم و امنیت محل و مراسم را بدون دخالت در مجوز و محتوای برنامه و ویژگی مجریان تأمین کند. این مصوبه اما چندروزی است که با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است از جمله تازه‌ترین آنها این است که نصرالله پژمان‌فر، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، به فارس گفته: «مصوبه‌ای که هیأت وزیران در تاریخ ٢٠مردادماه ابلاغ کرد، دارای اشکالات قانونی است و اگر هیأت دولت نقطه‌نظراتی در این مورد دارد باید آن را از مسیر دیگری پیگیری کند. اگرچه هیأت وزیران طبق اصل ١٣٨ قانون اساسی می‌تواند آیین‌نامه‌هایی را برای سازمان‌های اداری مصوب کند اما براساس همین اصل قانونی این مجوز باید در حدود اختیارات هیأت وزیران باشد و طبعا این مصوبه نباید با روح قانون در تضاد باشد».

پژمان‌فر در ادامه این مصاحبه گفته است که طبق اختیاراتی که قانون بر اساس ماده ٢٠ آیین‌نامه اماکن عمومی به نیروی انتظامی داده است، ناجا یک‌سری تکالیف را برعهده دارد که بخشی از آن رسیدگی و صدور مجوز برای برگزاری برخی مجالس و جلسات است که این جدای از مجوزی است که وزارت ارشاد درخصوص مراسم‌ فرهنگی و هنری از جمله اجرای صحنه‌ای تئاتر و موسیقی صادر می‌کند. برای بررسی این موضوع به سراغ کامبیز نوروزی، وکیل، رفتیم تا ابعاد حقوقی آن را از او بپرسیم.

ماده‌ای از آیین‌نامه اماکن عمومی از سوی دولت اصلاح شده و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرده است که این کار اشکال قانونی دارد. اصولا در چنین مواردی، باید چه مراحل قانونی طی شود؟

در مباحثه یا مناقشه‌ای که اخیرا در مورد موضوع برگزاری کنسرت‌های موسیقی پیش آمده است و تصویب‌نامه‌ای که هیأت وزیران مصوب و ابلاغ کرد، به‌نظرم نکات بسیار برجسته‌ بنیادی وجود دارد که باید خیلی مورد وسواس کل دستگاه‌های مسئول قرار بگیرد… .

از چه لحاظ؟

از نظر حقوقی وظایف دستگاه‌های مختلف در مورد برگزاری آیین‌ها و مراسم‌های مختلف فرهنگی، هنری و سیاسی روشن است… .

یعنی نکته مبهمی در این زمینه وجود ندارد؟

نکته مبهمی وجود ندارد؛ به‌عنوان‌مثال در میتینگ‌های سیاسی، مرجع صدور مجوز وزارت کشور و بعضا کمیسیون ماده ١٠ قانون احزاب است. در مورد آیین‌های فرهنگی و هنری مثل برگزاری کنسرت هم وظایف دستگاه‌های مختلف روشن و مشخص است، از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به برنامه‌ای که قرار است اجرا شود، رسیدگی محتوایی می‌کند و بعد از طی مراحل مختلف و مبادله‌هایی که با نیروی انتظامی دارد، مجوز صادر می‌شود. نیروی انتظامی به‌عنوان یکی از دستگاه‌های بسیار مهم برقراری نظم در جامعه مکلف به حفظ نظم است به‌خصوص در فضای بیرونی محل برگزاری کنسرت. سال‌های طولانی هم همین روال به انجام رسیده است و در ایران موضوع جدیدی نیست. عرف و رویه در این زمینه کاملا روشن و مشخص است و ابهام‌ها یا شبهاتی که به‌خصوص در یکی، دوسال اخیر در این زمینه مطرح شده، به‌نظرم بیش از آنکه نشان‌دهنده یک مشکل حقوقی در قوانین و مقررات باشد، دلالت بر این دارد که دستگاه‌های مسئول نمی‌خواهند آنچه را که در مقررات پیش‌بینی شده است، بپذیرند و تمایل دارند کارهایی فراتر از آن انجام دهند. به‌این‌ترتیب ما با این مشکل اساسی مواجه می‌شویم که قانون به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع نظم حقوقی در کشور با اختلال مواجه می‌شود.

منظورتان از اختلال دقیقا چیست؟ یعنی قانون مورد تفسیر قرار می‌گیرد؟

قوانین و مقررات به‌طورکلی حدود وظایف و اختیارات همه اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله دستگاه‌های عمومی را روشن می‌کنند. در کنار قوانین و مقررات عرف‌ها، رویه‌ها و روال‌ها هم وجود دارند که آنها هم درواقع به‌نوعی قوانین و مقررات را صیقل می‌دهند و موجب شفافیت و روشنی قوانین می‌شوند. رویه‌ها به‌نوعی معنای واقعی و عملی قوانین را روشن می‌کنند. در موضوعی که سال‌های طولانی رویه مشخص و قوانین و مقررات مشخص دارد، جایی برای ابهام وجود ندارد. اگر یک کنسرت با گذراندن مراحل قانونی و مقررات، مجوز قانونی دریافت کرده، باید برای اجرای آن تمام دستگاه‌های کشور مسئولیت خودشان را انجام دهند. من معتقدم حتی اساسا نیازی هم به مصوبه هیأت وزیران نبود… .

قانون به حد کافی شفاف بود؟

مقررات موجود به اندازه کافی روشن است. حالا اینکه هیأت وزیران چه شرایطی را مشاهده کرده که آن تصویب‌نامه را گذرانده است، اطلاعی ندارم اما به اعتقاد من به آن‌هم چندان نیاز نبود و تصور می‌کنم بیش از آنکه به این تصویب‌نامه نیاز باشد، ضرورت فوری وجود دارد که دستگاه‌های مسئول کشور این تشتت در ادراک قانونی را حل‌وفصل کنند؛ به‌عنوان‌مثال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول رسیدگی به محتوای یک برنامه است. گاهی اوقات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلایل محتوایی از صدور اجازه برای برگزاری یک کنسرت خودداری می‌کند اما قوانین و مقررات کشور به این وزارتخانه اجازه داده است که به‌عنوان یک دستگاه تخصصی و کارشناسی اگر شرایط فراهم بود، مجوز برگزاری کنسرت را صادر کند و مرجع دیگری برای ارزیابی محتوایی برنامه‌ها وجود ندارد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرده است «این موضوع به سبب گستردگی دارای اشکالات فراوانی است که طبعا باید در مجلس شورای اسلامی مطرح شود. بر اساس این اشکالات، مصوبه هیأت دولت هیچ اعتبار قانونی‌ای ندارد». نظر شما به‌عنوان یک حقوق‌دان چیست؟

آنچه در وظایف اداری اماکن هست با آنچه که در مصوبه هیأت وزیران هست، خیلی فرق می‌کند. بین موضوع‌هایی مانند کنسرت‌های رسمی که از خلال مقررات مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گذرد و آنچه که در مجالس و مراسم‌های خصوصی، تفاوت بنیادی وجود دارد. در مورد کنسرت‌ها و این قبیل مراسمی که از مسیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عبور می‌کند، به اعتقاد بنده اداره اماکن و نیروی انتظامی اختیارات محتوایی ندارند و وظایفشان صرفا تأمین امنیت است. از طرفی به‌خصوص در شهرستان‌ها، شورای تأمین استان هم در این زمینه اظهارنظر می‌کند، حداکثر آن است که در برخی از موارد بسیار استثنایی ممکن است که برگزاری یک مراسم به‌خصوص، مشکلات امنیتی داشته باشد که در این صورت دستگاه‌ها باید هماهنگ کنند اما در موارد متعارف، وظیفه محتوایی برعهده نیروی انتظامی نیست. ضمن اینکه این‌هم خارج از حدود نیروی انتظامی است و نمی‌شود انتظاری هم از آن داشت. آنچه در مصوبه هیأت وزیران ذکر شده، از نظر حقوقی موضوعی خارج از بحث آیین‌نامه اماکن است؛ یعنی این موضوع در چارچوب موضوع آیین‌نامه اماکن قرار نمی‌گیرد.

روزنامه مردم سالاری : آلبوم هومن سزاوار پس از هفت سال رونمایی شد ، پایان سکوت کافه‌های رمانتیک

رونمایی از آلبوم «کافه‌های رمانتیک» به عنوان چهارمین آلبوم هومن سزاوار و حمایت شرکت ترانه شرقی در فرهنگسرای نیاوران با حضور تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد. مدیر شرکت ترانه شرقی در ابتدای این مراسم گفت که هومن سزاوار ظرف ۷ سال گذشته در یک سکوت اجباری گرفته شده بود که در نگاه ما تنها عددهای این سال‌ها به چشم می‌آید برای هنرمندان یک عمر محسوب می‌شود.

محسن رجب‌پور در ادامه افزود که هنرمندان جامعه ما در زمان اوج هرگز به فرود خود نمی‌اندیشند، همین موضوع موجب می‌شود که هنرمند در زمان کناره گیری از عرصه هنری یا احتمالا ممنوع الفعالیت بودن با مشکل مواجه شوند. هومن سزاوار به دلیل سهل انگاری، کج فهمی و سهل انگاری برخی از مسئولین فرهنگی در دوران نخست ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ممنوع الفعالیت شد. متاسفانه دوران نخست رئیس جمهوری احمدی نژاد باعث خانه نشینی بسیاری از هنرمندان ایران اسلامی شد.

وی با لحنی گلایه آمیز گفت: مرگ ناصر عبداللهی اتفاق دردناکی بود که در پی خانه نشینی این خواننده فقید و دوست داشتنی کشورمان رخ داد. ازبین رفتن برنامه‌های ارگانی در جهت حمایت از فعالیت‌های هنری، اظهار نظرهای غیرکارشناسی، تنگ نظری در دولت سابق منجر به رانده شدن و حذف هنرمندان ایران شد.مدیر شرکت ترانه شرقی ضمن دفاع از فعالیت‌های هنری این شرکت گفت که ظرف سال‌های گذشته اقدامات زیادی در جهت اعتلای فرهنگ و هنر ایران اسلامی انجام داده ایم. انتشار آلبوم «کافه‌های رمانتیک» با هومن سزاوار اقدامی در جهت پیشبرد فرهنگ کشور است. زمانی با این خواننده خوب کشورمان آشنا شدم که حال خوبی نداشت؛ حال ناخوش اهالی هنر حق الناس سنگینی بر دوش مسئولین فرهنگی کشورمان است. وی با اشاره سکوت ۷ساله هومن سزاوار تصریح کرد، محرومیت طولانی مدت جوانی که پای اعتقاداتش به جمهوری اسلامی ایستاده، ضایع کردن حق الناس است. پایان سکوت هومن سزاوار یک اتفاق خوب است که امیدواریم درمورد همه هنرمندان کشورمان رخ دهد و کمتر هنرمندی را مشاهده کنیم که ناخوش است. هنرمند روح متفاوتی نسبت به همه افراد جامعه دارد که ما مسئولیم به آنها کمک کنیم.

سال‌های سخت سکوت

هومن سزاوار در مراسم رونمایی آلبوم «کافه‌های رمانتیک» گفت که محرومیت من از سال ۸۴ متاسفانه ممنوع الفعالیت شدم و هیچ آهنگی را به صورت اینترنتی منتشر نکردم تا سال ۸۸ که تصمیم گرفتم به بازار موسیقی کشور بازگردم. حدود ۵سال چانه زنی‌های من و دوستانم بدون نتیجه ماند تا آنکه با محسن رجب پور آشنا شدم و ظرف یک سال شرکت ترانه شرقی توانست مجوز مورد نیاز را کسب کند. وی در ادامه گفت که ای کاش مدیران مورد اعتمادی نظیر محسن رجب پور که مورد اعتماد مسئولین فرهنگی کشور هستند مراقب هنرمندان ایران باشند. بسیاری از اهالی هنر با مشکلات دست به گریبان هستند اما حقی بیش از این دارند. همه باید دست اهالی هنر را بگیرند و خوشحالم که بدون در نظرگرفته شدن بحث مالی از من حمایت شده است.

این خواننده جوان در تشریح سال‌های سخت سکوت گفت که در روزهای اوج مورد توجه بسیاری قرار گرفته بود اما در طول ۷سال گذشته برخی هویت واقعی خود را نشان دادند. دوستان حقیقی خود را در سال‌های دوری از صحنه خود را نشان دادند.

موسیقی جزجدایی ناپذیر زندگی

رئیس شرکت ترانه شرقی درباره موفقیت‌های این شرکت در شکست سکوت هومن سزاوار گفت که احترام متقابل میان مسئولین فرهنگ و ارشاد اسلامی اینجاست که ما در طول ۲دهه فعالیت هنری هیچ خطایی نداشته ایم و به هرآنچه که باید احترام می‌گذاشتیم، مقید بوده ایم. تخطی از چارچوب‌ها موضوعی است که ماهرگز سمت آن نرفته ایم و قوانین احترام گذاشته ایم.

محسن رجب پور در ادامه با مخاطب قرار دادن برخی مسئولین سیاسی گفت که اهالی موسیقی کسانی هستند نامزدهای انتخاباتی دست به دامن آنها می‌شوند تا رای بیشتری کسب کنند. جالب اینجاست که در آخرین انتخابات کشورمان کاندیداهایی بودند که از موسیقی در تبلیغات انتخاباتی استفاده کردند اما آن را با تعاریف نامشخص حرام اعلام می‌کنند. موسیقی به هیچ عنوان برانداز نیست و به کشورمان خیانت نمی‌کند.

وی با تاکید بر نیاز جامعه ایران اسلامی به شادابی گفت که اگر ترویج و تعلیم موسیقی از همین امروز آغاز شود، ۲۰ سال دیگر جامعه‌ای توام با آرامش خواهیم داشت. کدامین اهالی فرهنگ ایران به موسیقی نامتعارف گرایش داشته باشد. اهمیت ما تنها محدود به زمان انتخابات‌ها نیست، همه باید باهم به فرهنگ موسیقی کشور کمک کنیم.

روزنامه اعتماد : تصمیم شهرداد روحانی برای برگزاری کنسرت در شهرهای دورافتاده

شهرداد روحانی موسیقیدان و آهنگساز بعد از اجرای کنسرت در شهرهایی چون اصفهان، رشت، گرگان و کرمانشاه و استقبال مردم، تصمیم گرفته برای اجرای رسیتال‌های خود به شهرهای دور افتاده سفر کند. این آهنگساز به دلیل محدودیت برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها ناچار است در اجراهای خود تنها از یک پیانو استفاده کند. کوارتت شهرداد روحانی ١٢ و ١٣ مرداد ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود و قرار است قطعاتی مانند رقص بهار و سرزمین مادری و قطعات جدید در این کنسرت نواخته ‌شود. این برنامه به زودی در شهرهای مختلف ایران نیز روی صحنه می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید :

نام

پست الکترونیک

وب سایت

XHTML: شما می توانید از این برچسب های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

نظر سنجی

با برگزاری کنسرت‌های متعدد خواننده‌های پاپ بدون انتشار آلبوم جدید موافقید؟

Loading ... Loading ...