انتشار : سه شنبه, ۰۲ شهریور ۱۳۹۵

تیترهای موسیقی مطبوعات کشور

به اشتراک گذاشتن

رورنامه ایران : سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:
۱۱ سال است در مشهد کنسرت برگزار نشده است

لغو کنسرت‌ها در مشهد ربطی به دولت یازدهم ندارد

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در برنامه روزآمد شبکه ۵ سیما:لغو منطقه‌ای کنسرت‌ها یک اغتشاش فرهنگی و به ضرر امنیت ملی است

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: دولت باید رضایت مردم را جلب کند زیرا با سیاست‌هایی که اعلام کرده از مردم رأی گرفته است. رضا صالحی امیری که عصر یکشنبه در برنامه روزآمد شبکه ۵ سیما حضور یافته بود افزود: اگر در سیاست بداخلاقی و تهمت زنی می‌بینید ریشه آن فرهنگی است اگر در جامعه اعتیاد و ایدز می‌بینید ریشه‌اش فرهنگی است. وی ادامه داد: دولت مدافع امنیت فرهنگی در جامعه و به دنبال عدالت فرهنگی است؛ دولت‌ها نمی‌توانند در این سرزمین بزرگ تنها مدافع یک جریان فکری باشند.

مشاور رئیس جمهوری گفت: درباره موضوع کنسرت‌ها باید توجه داشت یک نظام یک دولت و یک قانون در کشور حاکم است و هیچ کس نمی‌تواند در هر گوشه کشور برای خودش یک قانون تصویب کند، این رفتارها یک اغتشاش فرهنگی و به ضرر امنیت ملی است. صالحی امیری افزود: تخریب دولت تخریب نظام است، بعضی از آقایان و جریانات سیاسی با ادبیات اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب برخورد شعاری می‌کنند و تنها به چند بنر اکتفا می‌کنند، اقتصاد مقاومتی در این کشور به این نتیجه نخواهد رسید مگر اینکه بسترهای فرهنگی آن ایجاد شود.
صالحی امیری افزود: دولت به دنبال ایجاد بستری برای توسعه فرهنگی است، این توسعه با بنر ایجاد نمی‌شود بلکه با گفت‌و‌گو و بحث و کرسی آزاداندیشی صورت می‌گیرد، اگر قرار است انقلاب اسلامی صادر شود باید با ملت‌ها ارتباط برقرار کنیم و این یعنی دیپلماسی فرهنگی که دولت تدبیر و امید به این موضوع توجه ویژه دارد.

سی‌ویکمین نشست رسانه‌ای سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه هفته دولت برگزار شد. حسین نوش‌آبادی نطق پیش از جلسه پرسش و پاسخ خود را به اقدام های دولت در جهت رفع مشکلات و تأمین معاش مردم اختصاص داد و دراین باره گفت: دولت مصمم است برای تأمین خواسته‌های قانونی و مشروع مردم که در راستای توسعه کشور است، قدم بردارد و در یک سال باقی مانده، قطعاً تلاش دولت برای به سرانجام رساندن برنامه‌ها و شعارها سرعت بیشتری می‌گیرد. وی ضمن اشاره به برخی از اهداف سیاست‌های فرهنگی نظام در ادامه تصریح کرد: یکی از این اهداف ایجاد وحدت رویه و هماهنگی در میان دستگاه‌های مختلف نظام جمهوری اسلامی و بسیج امکانات و تلاش ها و برنامه‌های فرهنگی در جهت پاسخگویی به نیازهای فرهنگی جامعه و هدایت تلاش ها و نیازهای موجود است که یکی از اصول مصوب سیاست فرهنگی است. سیاست های فرهنگی تحقق پیدا نمی‌کند مگر اینکه وحدت رویه و هماهنگی فرهنگی در میان دستگاه‌های مختلف به وجود بیاید. وی در ادامه تصریح کرد: یکسری نکات وجود دارد که باید آنها را دوباره بازخوانی کرد. باید مرور کنیم و ببینیم آیا به سمتی حرکت می‌کنیم که این سیاست ها دنبال می‌شود یا نه.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی با برشمردن اصول سیاست‌های فرهنگی نظام اظهار داشت: تحکیم وحدت ملی و دینی با توجه به ویژگی‌های قومی و مذهبی و تلاش در جهت حذف موانع وحدت، پاسداری از حریت و امنیت انسان در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، سیاسی، قضایی و اقتصادی، فراهم ساختن شرایط و امکانات کافی برای مطالعه و تحقیق و بهره‌گیری از نتایج آن در همه زمینه‌ها، تقویت تفکر و تعقل و قدرت نقادی مقابله با خرافات و موهومات، جمود و تحجر فکری، مقدس مآبی و ظاهرگرایی و مقابله با افراط و تجددطلبی در مواجهه با فرهنگ غرب تحت شعار واقع گرایی، اهتمام و اقدام همه جانبه به منظور شناخت نیروها و نیازها و مقتضیات جسمی و روحی نسل جوان و… همه از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

برگزار نشدن کنسرت به دلیل حرمت بارگاه ملکوتی امام رضاست
حسین نوش‌آبادی در این نشست درباره برگزار نشدن کنسرت در مشهد، گفت: نظر وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزار نشدن کنسرت در این شهر به‌ دلیل حرمت بارگاه ملکوتی و حفظ حریم معنوی امام رضا(ع) بوده است و اظهارات برخی مقامات مذهبی در این زمینه، دلیل اصلی این کار نیست.اما در سایر شهرهای این استان و استان‌های همجوار با رعایت ضوابط شرعی و قانونی و در چارچوب نظرات فقهی رهبر معظم انقلاب، کنسرت برگزار خواهد شد. نوش‌آبادی ضمن بیان احکامی که رهبر معظم انقلاب در زمینه موسیقی فرموده‌اند، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در این خصوص تأکید دارند که موسیقی« مضل عن سبیل‌الله و لهوی» و مناسب با مجالس عیش و نوش و مطربی نباشد، ما نیز بر اساس این نظرات و دیدگاه‌ها و پاسخ‌های رهبر معظم انقلاب تلاش کرده‌ایم اجرای کنسرت‌های موسیقی در چارچوب دیدگاه‌های رهبری به عنوان رهبر و مرجع تقلید باشد و تمامی ضوابط و قوانین رعایت شود. نوش آبادی با بیان اینکه ۱۱ سال است که در شهر مشهد کنسرت برگزار نشده است، اظهار کرد: این موضوع ربطی به این دولت ندارد. شهر مشهد از قانون مستثنی نیست، صحبت‌ها و نظرات وزیر فرهنگ وارشاداسلامی نیز در موضع عقب‌نشینی نیست، بلکه در موضع ملاحظه است.

اکران فیلم دلیلی بر توزیع آن در شبکه نمایش خانگی نیست
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ورود فیلم‌های سینمایی به شبکه غیرمجاز توزیع خانگی، گفت: اکران فیلم در سینما دلیلی بر توزیع آن در شبکه نمایش خانگی نیست. اگر تهیه‌کننده پس از اکران عمومی فیلم متقاضی این کار باشد، باید مجوز آن را دریافت کند و غیر از این، تخلف به‌حساب می‌آید.

روزنامه آرمان : کنسرت درمیدان مین!

باز هم کنسرت‌ها که حاشیه‌ساز شده و چند روز است که به یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی تبدیل شده که در گعده‌های دولتی و غیردولتی به آن پرداخته می‌شود. ماجرا از زمانی آغاز شد که آیت‌ا… علم‌الهدی در نماز جمعه مشهد اظهار داشت:«درشهر امام رضا نمی‌شود کنسرت برگزار کرد.» موضع علی جنتی در جایگاه وزیر ارشاد پس از اظهارات علم‌الهدی چنین بود که«با توجه به مزین بودن شهر مشهد به مرقد مهر امام رضا (ع)، اجرای کنسرت‌ها در این شهر مخالفانی از جمله نماینده محترم ولی فقیه در خراسان رضوی را داشت که ما به نظر ایشان احترام گذاشته و با اینکه این کنسرت‌ها مشکل خاصی نداشت اما از ادامه اجرای آنها در این شهر صرف نظر کردیم.» جنتی تاکید کرد که موضع او درباره کنسرت‌ها مختص شهر مشهد و برای احترام به بارگاه امام هشتم است، اما ظاهرا برخی این قسمت رامورد توجه قرار نداده بودند و پس از آیت‌ا… علم‌الهدی، تعدادی از ائمه جمعه هم برگزاری کنسرت در شهر خود را لازم ندانستند. همین موضوع سبب تردیدهایی برای برگزاری کنسرت در شهرهای دیگر شد وبه عبارتی برگزاری کنسرت به گام برداشتن در میدان مین تعبیر شد، یعنی این امکان وجود دارد که دلواپسان بخواهند با استناد به اظهارات مسئولان استانی به بر هم زدن نظم عمومی در کنسرت‌ها اقدام کنند. برداشت‌های مختلف از اظهارات وزیر ارشاد سبب توضیحاتی از سوی معاون پارلمانی وزیر ارشاد شد.

اظهارات مقامات دلیل لغو کنسرت‌های مشهد نیست

دیروز حسین نوش آبادی گفت: در مشهد به دلیل حرمت بارگاه امام رضا و حفظ حریم معنوی آن محدودیت برگزاری کنسرت وجود دارد. این شرایط اختصاص به مشهد دارد و سایر شهرهای همجوار این استان مشمول محدودیت نخواهند بود. سخنگوی وزارت ارشاد اظهار داشت: نظر وزیر ارشاد درباره عدم برگزاری کنسرت‌ها در مشهد به دلیل حرمت بارگاه امام رضا و حفظ حریم معنوی آن بزرگوار است. اظهارات برخی مقامات مذهبی مشهد دلیل اصلی عدم برگزاری در مشهد نیست و نخواهد بود. این شرایط اختصاص به مشهد دارد و سایر شهرهای همجوار این استان مشمول محدودیت نخواهند بود. برگزاری با رعایت ضوابط شرعی و قانونی در چارچوب نظرات فقهی رهبری تداوم دارد. ۱۱ سال است در مشهد کنسرت برگزار نشده و اختصاص به این دولت ندارد. سخنگوی وزیر ارشاد با اشاره به سیاست‌های فرهنگی نظام اظهار داشت: ایجاد وحدت رویه و هماهنگی فرهنگی بین دستگاه‌ها، بسیج امکانات فرهنگی در جهت تامین نیازها و هدایت نیروها جهت تامین نیازهای فرهنگی موجود یکی از مصادیق سیاست فرهنگی است. اگر به اصول سیاست‌ها توجه کنیم، می‌بینیم که باید برخی سیاست‌ها بازبینی و عملکردها بررسی شود. تحکیم وحدت ملی و دینی با توجه به قومیت‌های ملی و مذهبی، پاسداری از حریت و آزادگی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی، تقویت قدرت تعقل و به‌ کارگیری آن، مقابله با خرافات، جمود فکری و مقابله با افراط و تجددطلبی در مواجهه با فرهنگ غرب، اهتمام همه‌جانبه به اقتضای روحی و نیازهای نسل جوان، گسترش زمینه مشارکت و مباشرت مردم در امور فرهنگی، هنری و اجتماعی، گسترش روحیه نقدپذیری و… از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

لغو کنسرت‌ها باعث هرج و مرج است

همچنین دیروز معاون حقوقی رئیس‌جمهوری به ایران گفت: اگر کنسرتی مجوز قانونی دریافت کند، هیچ شخص و شخصیتی در کشور حق ندارد اجرای این کنسرت را لغو کند؛ چرا که این مساله به هرج و مرج اجتماعی منجر می‌شود. اگر افرادی در کشور درباره برگزاری کنسرت‌ها و موسیقی نظر فقهی دارند، باید بدانند در کشور ما قانون حاکم است. حجت‌الاسلام مجید انصاری، قانون را فصل‌الخطاب همه امور معرفی کرد و گفت: اگر قرار باشد هر کسی به خودش حق بدهد موضوعی را که به هر دلیلی قبول ندارد یا سلیقه دیگری درباره‌اش دارد از مجاری غیرقانونی لغو کند یا مانع اجرایش شود، این احتمال پیش می‌آید که در حوزه‌های دیگر، افراد دیگری هم به خودشان چنین حقی بدهند. وی رفتارهای سلیقه‌ای و خلاف قانون را فسادآور خواند و گفت: کشور ایران سرزمینی به هم پیوسته و منسجم است. قانون برای همه شهرها و استان‌ها و همه شهروندانش باید یکسان اجرا شود. قوانین کشور ما باید بدون استثنا و تبعیض در تمام کشور اجرا شود، چرا که ما ایالت‌های مستقل از یکدیگر نداریم.

نامه یک نماینده به وزیر ارشاد

دیروز احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس هم در نامه‌ای خطاب به علی جنتی با اشاره به موضوع لغو کنسرت‌ها تاکید کرد که اینگونه برخوردها می‌تواند بدعتی برای هرج و مرج و ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه باشد. در این نامه آمده است: در پی موضع‌گیری آیت‌ا… علم‌الهدی درباره اجرای کنسرت در مشهد مقدس و در نهایت عقب‌نشینی جنابعالی و دستور به لغو کنسرت، همه می‌دانیم که شهرهایی مثل مشهد و قم برای مسلمانان از تقدس بالایی برخوردار است و تعداد زیادی از شهرهای ایران به جهت اینکه مدفن امامزاده‌ها هستند، این تقدس در آن اماکن هم ساری و جاری است. باید بررسی شود و از نظرات مراجع تقلید و آیات عظام استفاده شود که آیا برگزاری کنسرت در گوشه‌ای از شهر و بنا به درخواست و نیاز جوانان با مجوز رسمی از وزارت ارشاد که مرجعی است برای تعیین مجاز و غیرمجاز بودن کنسرت، می‌تواند خدشه‌ای به احساسات دینی سایر هموطنان وارد سازد یا خیر؟ اگر اشخاصی با برگزاری کنسرت مخالفت کنند و در مقابل عده‌ای دیگر موافق اجرای چنین کنسرت‌هایی باشند، تکلیف چیست؟

معرفی نوازندگان دوره جدید

ششمین شب سلسله کنسرت‌های تکنوازی موسیقی دستگاهی با عنوان «شب ساز ایرانی» در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود.احمد رضاخواه مدیر برگزاری ویژه برنامه «شب ساز ایرانی» در گفت‌وگو با مهر توضیح داد: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته ششمین شب از سلسله کنسرت های تکنوازی موسیقی دستگاهی ایران روزهای اول و دوم مهر ماه امسال با حضور هشت نوازنده جوان کشورمان در تالار رودکی تهران برگزار می شود. در این برنامه که در هر دوره آن جوانان مستعد موسیقی کشورمان به اجرای کنسرت های تکنوازی می پردازند چند نوازنده در دو شب به اجرای برنامه ۱۵ دقیقه ای در دستگاه های متنوع موسیقی می‌پردازند. وی افزود: حمید خبازی نوازنده تار، امیر شریفی نوازنده تار، فرهاد زالی نوازنده نی، اسحاق چگینی نوازنده نی، سعید نایب محمدی عود، سپیده مشکی سه تار، پویا سرایی سنتور از جمله هنرمندانی هستند که در ششمین شب ویژه برنامه «شب ساز ایرانی» برنامه خود را در تالار رودکی تهران اجرا می‌کنند. مدیر برگزاری ویژه برنامه «شب ساز ایرانی» بیان کرد: این رویداد موسیقایی به طور کامل توسط بخش خصوصی برگزار می شود و بنیاد فرهنگی هنری رودکی با توجه به حمایت هایی که مدتی است از این برنامه انجام می دهد به صورت اختصاصی در اختیار ما قرار داده می‌شود که کمک بسیار موثری برای ما تا به امروز بوده است. حوزه امکانات ما از گستردگی چندانی برخوردار نیست و ما تقریبا از هیچ منبع مالی چندانی برخوردار نیستیم بنابراین برای ما بسیار سخت است که بتوانیم این فضا را گسترده‌تر کنیم. رضاخواه در بخش پایانی صحبت های خود با بیان اینکه «شب ساز ایرانی» می تواند در برگیرنده موقعیت جدیدی برای جوانان هنرمند و مستعد موسیقی ایرانی باشد، تاکید کرد: آنچه که ما در این برنامه‌ها به دنبال آن بودیم موضوعی بود که استادان قبلی موسیقی ایرانی تابه‌حال به آن فکر نکرده بودند و این همان ایجاد موقعیت برای جوانان هنرمندی بود که دوست دارند آثاری را در قالب تکنوازی به مخاطبان ارائه دهند.

تاریخ انتشار آلبوم خواجه‌امیری مشخص شد

تازه ترین آلبوم موسیقی احسان خواجه امیری خواننده موسیقی پاپ کشورمان با عنوان «سی سالگی» نهم شهریور ماه در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.سید علی نیکونیا مدیردفتر تولید و روابط عمومی موسسه «آوای هنر» در گفت‌وگو با مهر توضیح داد: ‌هشتمین آلبوم موسیقی احسان خواجه امیری با نام «سی سالگی» صبح روز سه شنبه ۹ شهریور ماه به صورت همزمان در تهران و شهرستان‌ها جهت خرید علاقه‌مندان پخش خواهد شد.‌ این آلبوم مجموعه آثاری از روزبه بمانی، علیرضا افکاری، هومن نامداری و احسان خواجه امیری است که همانند سه آلبوم قبلی او توسط موسسه آوای هنر تولید شده است.‌ وی ادامه داد: پخش این آلبوم را شرکت پخش هنر اول بر عهده دارد و مانند همیشه از علاقه مندان درخواست می‌شود برای رعایت کپی رایت محصول را از فروشگاه‌های معتبر با نشان هولوگرام تهیه کنند. نیکونیا همچنین خبر داد: روز سه شنبه دوم شهریورماه نیز موزیک ویدئو این آلبوم که مجوز خود را از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده در دسترس طرفداران این خواننده قرار می‌گیرد. برنامه ریزی هایی برای برگزاری مراسم رونمایی و جشن امضا داریم که جزئیات آن به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.«من و بابا – ۱۳۸۰»، «برای اولین بار – ۱۳۸۴»، «سلام آخر – ۱۳۸۶»، «فصل تازه – ۱۳۸۷»، «یه خاطره از فردا – ۱۳۸۹»، «عاشقانه‌ها – ۱۳۹۱» و «پاییز، تنهایی – ۱۳۹۴» از جمله آثاری است که طی سال های اخیر در قالب آلبوم از احسان خواجه امیری در بازار موسیقی منتشر شده است.

روزنامه شرق : لغو کنسرت‌ها در مشهد تصمیم وزیر بود

شرق: حسین نوش‌آبادی در نشست خبری روز گذشته‌اش با خبرنگاران؛ گفت: نظر وزیر ارشاد درباره برگزارنشدن کنسرت‌ها در مشهد به دلیل حرمت بارگاه امام رضا و حفظ حریم معنوی آن بزرگوار است. اظهارات برخی مقامات مذهبی مشهد دلیل اصلی برگزارنشدن در مشهد نیست و نخواهد بود. این شرایط اختصاص به مشهد دارد و سایر شهرهای همجوار این استان مشمول محدودیت نخواهند بود. برگزاری با رعایت ضوابط شرعی و قانونی در چارچوب نظرات فقهی رهبری تداوم دارد. ١١ سال است در مشهد کنسرت برگزار نشده و اختصاص به این دولت ندارد.
سخنگوی وزیر ارشاد با اشاره به سیاست‌های فرهنگی نظام اظهار کرد: تحکیم وحدت ملی و دینی با توجه به قومیت‌های ملی و مذهبی، پاسداری از حریت و آزادگی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی، تقویت قدرت تعقل و به‌ کارگیری آن، مقابله با خرافات، جمود فکری و مقابله با افراط و تجددطلبی در مواجهه با فرهنگ غرب، اهتمام همه‌جانبه به اقتضای روحی و نیازهای نسل جوان، گسترش زمینه مشارکت و مباشرت مردم در امور فرهنگی، هنری و اجتماعی، گسترش روحیه نقدپذیری و… از مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است». وی از اصحاب رسانه درخواست کرد به این سیاست‌ها و هشدارهایی که داده شده و مسائلی که بررسی و مبدل به قانون شده بپردازند و ببینند چقدر از این سیاست‌ها اعمال و اجرا می‌شود.

روزنامه مردم سالاری : لغو کنسرت‌ها؛بی‌قانونی یا ترویج دین ، رئیس‌جمهور: بی‌قانونی به نام دین بدتر است

بعد از عقب‌نشینی وزیر ارشاد از برگزاری کنسرت در مشهد واکنش‌های موافق و مخالف زیادی در این باره منتشر شد. به طوری که می‌رود برگزاری کنسرت در این شهر به رویایی دست‌نیافتنی برای ساکنانش تبدیل شود. اما روز گذشته در ادامه واکنش‌ها به لغو کنسرت‌ها صالحی امیری مشاور رئیس‌جمهور، مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهور و بعضی فعالان سیاسی در این خصوص اظهار نظر کردند، اما ماجرا به همین جا ختم نشد، حسن روحانی نیز واکنش نشان داد و اظهارنظر نهایی را در قامت رئیس قوه مجریه اعلام کرد. او گفت هیچ وقت هیچ وزیری نباید در برابر تهدیدی عقب‌نشینی کند و بی‌قانونی به نام دین بدتر است.


۱۱ سال است در مشهد کنسرت برگزار نمی‌شود

از طرفی نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد اعلام کرده است: کنسرت‌ها در مشهد به حرمت بارگاه امام رضا(ع) لغو شده است. البته او اشاره کرده که برگزار نشدن کنسرت در این شهر اتفاق جدیدی نیست: ۱۱ سال است در مشهد کنسرت برگزار نشده و اختصاص به این دولت ندارد. سخنگوی وزارت ارشاد گفت: دولت به عنوان قوه مجریه نظام سعی کرده از همه ظرفیت‌ها برای پیگیری نیازها و مطالبات مردم تلاش خود را به عمل آورد.

نمی‌شود در هرگوشه‌ای یک قانون وضع کرد

صالحی امیری، مشاور رئیس‌جمهور نیز به حواشی اخیر بر سر کنسرت‌ها واکنش نشان داد و گفت: کسی حق ندارد در هر گوشه‌ کشور قانون محلی وضع کند. وی افزود: در آن صورت ما با یک اغتشاش و هرج و مرج فرهنگی مواجه می‌شویم. آن وقت تصویر نظام در بیرون خراب می‌شود و در داخل نیز ناکارامد نشان داده می‌شود. صالحی امیری خاطرنشان کرد: مهمترین وجه یک نظام در افکار عمومی‌انسجام آن است، اما اگر قرار است افرادی خارج از این نظام سیاسی بخواهند خودشان را محق بدانند و تصمیم بگیرند، هرج و مرج فرهنگی بوجود می‌آید که در نهایت به زبان امنیت ملی است.

مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهوری نیز به همین نکنه اشاره کرده و گفته است: لغو غیر قانونی کنسرت‌ها باعث هرج و مرج می‌شود.

ایالت‌های مستقل از یکدیگر نداریم. معاون حقوقی رئیس‌جمهوری رفتارهای سلیقه‌ای و خلاف قانون را فسادآور خواند و گفت: کشور ایران سرزمینی به هم پیوسته و منسجم است. قانون برای همه شهرها و استان‌ها و همه شهروندانش باید یکسان اجرا شود. قوانین کشور ما باید بدون استثنا و تبعیض در تمام کشور اجرا شود، چرا که ما ایالت‌های مستقل از یکدیگر نداریم. مجید انصاری قانون را فصل‌الخطاب همه امور معرفی کرده و گفته است: اگر قرار باشد هر کسی به خودش حق بدهد موضوعی را که به هر دلیلی قبول ندارد یا سلیقه دیگری درباره‌اش دارد از مجاری غیر قانونی لغو کند یا مانع اجرایش شود، این احتمال پیش می‌آید که در حوزه‌های دیگر، افراد دیگری هم به خودشان چنین حقی بدهند.

لغو کنسرت در مشهد بدعت و حرام است

اما واکنش‌ها تتها به مسووولان کشوری ختم نمی‌شود. بعضی فعالان سیاسی هم به این ماجرا واکنش نشان داده‌اند. حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمدتقی فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و استاد دانشگاه در مصاحبه‌ای با فرارو گفته است: «حرف جناب آقای مطهری درست است. ما حریمی ‌به نام امام رضا (ع) نداریم. البته هر فردی احترام دارد اما حریمی‌که به خاطر آن یک حلالی، حرام شود نداریم. لذا اینکه در مشهد کنسرت شرعی و قانونی به اعتبار امام رضا (ع) تعطیل شود بدعت و خلاف شرع و عرف است.» وی ادامه داد: «مثل این می‌ماند که بگویند در مشهد مجالس عروسی هم ممنوع است چون در این مجالس هم رقص، تنبک و شادی وجود دارد. بین عروسی و کنسرت چه فرقی وجود دارد؟ در این صورت تمام شادی‌ها در مشهد باید ممنوع شود.» این پژوهشگر حوزه دین اظهار کرد: «اگر دولت تشخیص داد موسیقی اشکال ندارد و جایز است چه در کنار خانه خدا باشد چه در کنار حرم امام رضا (ع) حلال است. اما اگر دولت گفت این کار حرام است هیچ کجا نباید باشد».وی با بیان اینکه بدعت در اسلام حرام است گفت: «بدعت یعنی اینکه حکم خدا را بخواهند تغییر بدهند. اینکه فردی حکم خدا را مکانمند کند و بگوید این حکم در اینجا حرام و در جاهای دیگر حلال است بدعت است و به نظر من مراجع باید در برابر این کار موضع بگیرند چراکه نمی‌شود با حکم خدا بازی کرد.» میبدی ادامه داد: «از سوی دیگر آقای علم‌الهدی به عنوان امام جمعه محترم مشهد حق دارند نظر خود را بالای منبر بگوید. اما اینکه بخواهد نظر خود را به دولت و مردم تحکم کند خلاف است. ایشان می‌تواند بگوید به نظر من اگر در مشهد کنسرت نباشد بهتر است که یا حرف ایشان را گوش می‌کنند یا نمی‌کنند. اما تحمیل یک عقیده شخصی بر فرهنگ عمومی‌خلاف است و نباید این بدعت در کشور ایجاد شود».

هیچ وزیری نباید در برابر تهدیدی عقب‌نشینی کند

اما از همه مهمتر واکنش رئیس‌جمهوری به این ماجرا بود. به گزارش ایسنا حسن روحانی در مراسم دیدار با جامعه پزشکی کشور گفته است: یک جا می‌خواهد کنسرتی برگزار شود مجلس قانون گذاری شکل می‌گیرد در حالی که ما مجلس شورای اسلامی‌ داریم و هرکسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبون پیدا می‌کند نمی‌تواند قانون‌گذاری کند، و وزیر نباید نیز تبعیت کند چرا که وزیر باید تابع قانون باشد. او ادامه داده است: از نظر من هیچ وزیری دربرابر هیچ فشاری نباید کوتاه آید و عقب نشینی کند. او با اشاره به قانون‌گذاری در کشور ادامه داده است: اگر قرار است قانونی وضع شود باید از طریق مجلس اقدام شود و مراحل خود را در شورای نگهبان طی کند و در نهایت رئیس‌جمهور آن را ابلاغ کند تا عملی شود.

روزنامه اعتماد : شمشیر دولبه انتقاد روحانی

رییس‌جمهور درباره لغو کنسرت‌ها هم وزیر ارشاد خود را مورد مواخذه قرار داد و هم امام جمعه مشهد را هدف انتقاد

حسن روحانی، رییس‌جمهور دیروز واکنش صریح و انتقادآمیزی نسبت به لغو کنسرت‌ها در مشهد و موضع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌اش گرفت. او دیروز صریح و تند گفت: «هر کسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبونی پیدا می‌کند نمی‌تواند قانونگذاری کند و وزیر نیز نباید تبعیت کند، او باید تابع قانون باشد. »

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از سخنان امام جمعه مشهد درباره برگزار نشدن کنسرت در این شهر گفته بود که از این به بعد در مشهد دیگر کنسرتی برگزار نخواهد شد، اما رییس‌جمهور دیروز از این عقب‌نشینی وزیر ارشاد گلایه کرده و گفته از نظر من هیچ وزیری دربرابر هیچ فشاری نباید کوتاه بیاید و عقب‌نشینی کند. او همچنین گفت: «اگر قرار است قانونی وضع شود باید از طریق مجلس اقدام شود و مراحل خود را در شورای نگهبان طی کند و در نهایت رییس‌جمهور آن را ابلاغ کند تا عملی شود.»رییس‌جمهور در دیدار با جامعه پزشکی با بیان اینکه بی‌قانونی خوب نیست و بی‌قانونی به نام دین و دلسوزی بدتر است تاکید کرده است: «افتخار ما این است که کشورمان کشور قانون است و امام (ره) بارها بر اینکه حکومت اسلام و جمهوری اسلامی حکومت قانون است تاکید کردند چرا که اگر قانون زیر پا رود سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.» حسن روحانی با اشاره به حاشیه‌های ایجاد شده در مورد برگزاری کنسرت‌ها به صورت تلویحی از سخنان امام جمعه مشهد انتقاد کرد و گفت: «یک جا می‌خواهد کنسرتی برگزار شود مجلس قانونگذاری شکل می‌گیرد در حالی که ما مجلس شورای اسلامی داریم و هرکسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبون پیدا می‌کند نمی‌تواند قانونگذاری کند و وزیر نیز نباید تبعیت کند چرا که وزیر باید تابع قانون باشد. » از روزی که امام جمعه مشهد، صراحتا اعلام کرد که در شهر امام رضا (ع) نمی‌شود کنسرت برگزار کرد و دیگر نباید سر این موضوع با مردم یا برخی مسوولان کوته‌فکر چانه‌زنی
کرد، ‌واکنش‌ها به حرف‌های او شروع شد، از وزیر ارشاد و سخنگوی او تا اهالی موسیقی به این حرف‌ها واکنش نشان دادند.

دفاع دوباره سخنگوی وزارت ارشاد

در همین حال، حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دوباره از عملکرد وزارت ارشاد در این زمینه دفاع کرد، او هفته پیش هم در نشست خبری دیگری تمام قد پشت وزیر ارشاد ایستاده بود و از اظهارات او در مورد برگزار نشدن کنسرت در مشهد دفاع کرده بود. خود علی جنتی هم دو روز پیش در این مورد صحبت‌های کوتاهی داشت.

حسین نوش‌آبادی در نشست خبری دیروزش که ساعتی قبل از سخنان رییس‌جمهور برپا شده بود، دلیل برگزار نشدن کنسرت در شهر مشهد را چیزی غیر از سخنان امام جمعه مشهد دانست. او درباره برگزار نشدن کنسرت در مشهد، گفت: «نظر وزیر ارشاد درباره برگزار نشدن کنسرت در این شهر به‌دلیل حرمت بارگاه ملکوتی و حفظ حریم معنوی امام رضا (ع) بوده است و اظهارات برخی مقامات مذهبی در این زمینه، دلیل این کار نیست. در سایر شهرهای این استان و استان‌های همجوار با رعایت ضوابط شرعی و قانونی و نظرات فقهی مقام معظم رهبری، کنسرت برگزار خواهد شد.»

نوش‌آبادی در مورد سیاست وزارت ارشاد در زمینه موسیقی و کنسرت‌های آن هم توضیح داد: «وزارت ارشاد سعی دارد بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری در موضوعات هنری به طور کلی و در موسیقی به طور خاص عمل کند. فتوای ایشان این است که موسیقی نباید لهوی و مناسب مجالس عیش و نوش باشد. »

نوش‌آبادی در ادامه دفاعش در زمینه عملکرد وزارت ارشاد در حوزه موسیقی، عدم برگزاری کنسرت در شهر مشهد را مساله‌ای فراتر از دولت یازدهم دانست و گفت: ۱۱ سال در شهر مشهد کنسرت برگزار نشده است. وی گفت: «این موضوع ربطی به این دولت ندارد. شهر مشهد از قانون مستثنی نیست، صحبت‌ها و نظرات وزیر ارشاد نیز در موضع عقب‌نشینی نیست، بلکه در موضع ملاحظه است. ما سعی کرده‌ایم درباره مجوز کنسرت، براساس نظرات فقهی رهبر انقلاب حرکت کنیم و ملاک تصمیم‌گیری‌ها، سیاست‌ها و ملاحظات‌مان را فرمایشات ایشان قرار دهیم.» اما علی جنتی، هم که در حاشیه نشست برگزیدگان مسابقات ملی مناظره دانشجویان صحبت می‌کرد با اشاره به موضوع جلوگیری و لغو برگزاری کنسرت موسیقی در برخی شهرستان‌های کشور اعلام کرد که در زمینه موسیقی تابع نظرات و فتاوای رهبر معظم انقلاب هستیم.

نامه انتقادآمیز یک نماینده مجلس

در همین حال، واکنش وزیر ارشاد به صحبت‌های امام جمعه مشهد و تصمیم بر لغو کنسرت‌های موسیقی در شهر مشهد پای این موضوع و صحبت از حاشیه‌های آن را به مجلس هم کشاند. برگزاری نشست ماهانه خانه موسیقی در روز شنبه بهانه‌ای شد تا اهالی موسیقی از نمایندگان مجلس درخواست کنند تا نسبت به این مساله واکنش نشان دهند. جدیدترین واکنش نامه‌ای است که احمد مرادی، نماینده بندرعباس به وزیر ارشاد نوشته و در آن نسبت به موضع عالی‌ترین مقام فرهنگ و هنر کشور در خصوص حواشی اخیر در بحث لغو یا برگزاری کنسرت‌ها واکنش داده است. مرادی در این نامه تصمیم جنتی را غیرمنطقی و غیرقابل قبول دانسته و اعلام کرده که اینگونه برخوردها می‌تواند بدعتی برای هرج و مرج و ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه باشد. مرادی در بخشی از این نامه خطاب به وزیر ارشاد می‌نویسد؛ «جنابعالی به خوبی واقفید و سابقه و تجربه در حوزه‌های علمیه و دستگاه‌های سیاسی و حاکمیتی دارید و بر همین اساس انتظار جامعه از شما بیشتر از دیگران است که به گونه‌ای رفتار کنید و تصمیم بگیرید که فصل‌الخطاب، قانون و نظر فقهی مراجع تقلید باشد. متاسفانه در این آزمون جنابعالی نمره خوبی را کسب نکرده‌اید و بلافاصله عقب‌نشینی کردید و آن هم با ذکر این عبارت که برگزارکنندگان تمام مجوزهای قانونی را داشته‌اند و لیکن به احترام امام جمعه و رضایت ایشان، دستور به لغو مجوز را صادر کرده‌اید. جناب آقای جنتی جنابعالی در پیشگاه خداوند متعال مسوول هستید و به عنوان یک وزیر باید اقتدار نظام را حفظ کرده و در تصمیمات و برنامه‌های خود قانون و رضایت خداوند را ملاک عمل قرار دهید. جنابعالی به عنوان وزیر ارشاد باید بدانید که در شرایط فعلی مشکل کشور برگزاری یا عدم برگزاری کنسرت‌های سنتی یا پاپ نیست.» نماینده بندرعباس در بخش پایانی این نامه‌اش خطاب به علی جنتی می‌نویسد؛ «اینجانب به حکم شرعی و قانونی خود و به عنوان نماینده مردم این سرزمین، ضمن احترام به همه دیدگاه‌ها در سطح کشور، تصمیم شما را منطقی و قابل قبول نمی‌دانم و اطمینان دارم این گونه برخوردها می‌تواند بدعتی برای هرج و مرج و ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه باشد.»

روزنامه فرهیختگان : سخنگوی وزارت ارشاد با اشاره به عدم اجرای کنسرت در مشهد : ارشاد عقب‌نشینی نکرده است

واکنش‌ها به سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موافقت با برگزار نشدن کنسرت در مشهد همچنان ادامه دارد و دیروز به سی‌و‌یکمین نشست خبری سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم کشیده شد تا حسین نوش‌آبادی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در دفاع از اقدام علی جنتی بگوید: «‌موضع ارشاد درباره اجرای کنسرت در مشهد عقب‌نشینی از قانون نیست؛ بلکه حفظ حرمت حریم مقدس امام‌هشتم‌(ع) بوده است. شاید اگر در شهرهای دیگر نیز حرم ائمه معصوم قرار داشت، این‌گونه ملاحظات را لحاظ می‌کردیم، ولی در مورد اظهارات اخیر، این ملاحظه صرفا مختص شهر مشهد است و شامل سایر نقاط کشور و همچنین سایر شهرهای استان خراسان‌رضوی نمی‌شود. اما روند صدور مجوز قانونی برای اجرای کنسرت‌های موسیقی در این شهرها ادامه خواهد داشت.» پس از آنکه دادستان خراسان‌رضوی بعد از لغو کنسرت سالار عقیلی در سبزوار اعلام کرد که کلیه کنسرت‌ها در این استان لغو شده است، این خبر با واکنش‌های زیادی رو به رو شد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم تاکید کرد لغو کنسرت‌ها تنها در مشهد می‌تواند موضوعیت داشته باشد و برگزاری کنسرت در شهرهای دیگر استان خراسان‌رضوی موردی ندارد. این سخنان علی جنتی هم با واکنش‌هایی رو‌به‌رو شد و عده‌ای آن را عقب‌نشینی دولت یازدهم در عرصه فرهنگ دانسته‌اند. اما حسین نوش‌آبادی در جلسه دیروز با اهالی رسانه این اقدام را به منزله عقب‌نشینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ندانسته و توضیح داده است: «اظهارات وزیر ارشاد به هیچ‌وجه به دلیل اظهارات برخی شخصیت‌های مذهبی در این شهر نبوده است، ضمن اینکه روند صدور مجوز اجراهای زنده و آلبومی براساس استفتائات مقام معظم رهبری انجام می‌شود. از نظر ایشان موسیقی‌ای که مذل‌اَن‌‌سبیل‌الله نباشد و حالت لهوی نداشته باشد و مناسب مراسم عیش و نوش نباشد، اشکالی ندارد.» نوش‌آبادی همچنین تاکید کرد: «از برگزاری آخرین کنسرت در شهر مشهد ۱۱ سال می‌گذرد و برگزار نشدن کنسرت در این شهر مختص دولت حاضر نیست.» نوش‌آبادی در حالی مواضع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را عقب‌نشینی علی جنتی ندانسته است که روحانی دیروز گفته بود: «بی‌قانونی به نام دلسوزی از دین، اقدام بدتری است. همه افتخار ما این است که کشور ما، کشور قانون است و در بیانات امام(ره)‌، صدها بار تاکید شده که جمهوری اسلامی ایران، حکومت قانون است.»

روزنامه شهروند : واکنش‌ها به لغو کنسرت‌های مشهد ادامه دارد ، نغمه قانون

ادامه‌دارشدن لغو کنسرت‌ها در خراسان تا به آن‌جا پیش رفت که روز گذشته رئیس‌جمهوری هم به این مسأله واکنش نشان داد.
بعد از آن‌که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد به احترام آیت‌الله علم‌الهدی کنسرت‌های موسیقی در شهر مشهد برگزار نخواهند شد، عده زیادی از مسئولان، اهالی فرهنگ و افراد شناخته‌شده در مورد این موضع‌گیری زبان به گلایه گشودند.
فارغ از نحوه مواجهه افراد مختلف با این اظهارنظر، یک موضوع در سخنان بیشتر آنها به چشم می‌خورد و آن حفظ یکپارچگی سیاست‌های فرهنگی در کل کشور بود. عده‌ای از آنها معتقد بودند اظهارنظر وزیر ارشاد درواقع موافقت با رفتارهای فدرالی در بخش فرهنگ است. حال آن‌که در ایران سیاست‌های فرهنگی هم درست مثل سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی و… به صورت واحد و یکپارچه اتخاذ می‌شوند و بنابراین چنین سخنانی به نوعی می‌تواند خدشه وارد کردن به مدیریت فرهنگی یکپارچه درکشور باشد.

درنهایت دکتر «حسن روحانی» ریاست‌جمهوری اسلامی ایران، صبح روزگذشته، درمراسم دیدار با جامعه پزشکی کشور به موضوع منع برگزاری کنسرت در شهر مشهد که اخیرا ازسوی یکی از روحانیون این شهر، نقل شده، واکنش نشان داد. این برخورد نخستین واکنش انتقادی ریاست‌جمهوری، به تصمیم وزیر خود است که درپی لغو جنجالی و خبرساز کنسرت‌ها صورت می‌گیرد.

این اظهارات را می‌توان واکنشی به سخنان آیت‌الله «احمد علم‌الهدی» به حساب آورد که در نمازجمعه مشهد گفته بود: «کنار گنبد امام رضا نمی‌شود کنسرت برگزار شود، این خلاف حیثیت و هویت این شهر است، تو کنسرت می‌خواهی، مشهدی نباش، برو یک شهر دیگر.» پس از آن‌که آیت‌الله علم‌الهدی موضع‌گیری سفت و سختی در مورد برگزاری کنسرت در مشهد داشت، بسیاری از مسئولان و هنرمندان عرصه موسیقی انتقادهای خود را به این نوع نگاه اعلام کردند. با این وجود اما علی جنتی وزیر ارشاد طی مصاحبه‌هایی انعطاف و همراهی خود را با سخنان علم‌الهدی نشان داد.

علی جنتی سه‌شنبه هفته گذشته درحاشیه چهارمین جشن ایثار درجمع خبرنگاران، ضمن قانونی دانستن برگزاری کنسرت در کل کشور گفته بود: «با توجه به مزین‌بودن شهر مشهد به مرقد مطهر امام رضا(ع)، اجرای کنسرت‌ها در این شهر مخالفانی ازجمله نماینده محترم ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی را داشت که ما به نظر ایشان احترام گذاشته و با این‌که این کنسرت‌ها مشکل خاصی نداشت اما از ادامه اجرای آنها در این شهر صرف‌نظر کردیم».

ازسوی دیگر البته وزیر ارشاد بر این نکته تأکید داشت که کنسرت‌ها در دیگر شهرهای استان خراسان‌رضوی ازجمله سبزوار، نیشابور، چناران و دیگر شهرها اجرا خواهد شد و به هیچ‌وجه قابل پذیرش نخواهد بود که از اجرای آنها جلوگیری شود.

بعد از ارایه این توضیحات ازسوی وزارت ارشاد بود که برخی از کارشناسان اعلام کردند جنتی درواقع درصدد نوعی معامله با برخی بوده است. به این صورت که با صرف‌نظرکردن از برگزارشدن کنسرت‌ها در شهر مشهد، قصد آن دارد که بتواند بعد از آن، از لغو کنسرت‌های مجوزدار در سایر شهرهای استان خراسان‌رضوی جلوگیری کند. از ابتدای‌ سال ٩۵ تاکنون تقریبا تمام کنسرت‌هایی که مجوزهای لازم را از وزارت ارشاد و سایر ارگان‌های ذیربط گرفته بودند و بنا بود در سایر شهرهای استان خراسان‌رضوی به روی صحنه بروند، لغو شدند. از میان این اجراها می‌توان به لغو کنسرت کیهان کلهر، شهرام ناظری و حافظ ناظری و کیوان ساکت اشاره کرد.

با این وجود اما احتمالا وزیر فرهنگ به تأثیری که سخنانش می‌تواند بر ترویج چندپارگی سیاست‌های فرهنگی در کل کشور داشته باشد، توجه نکرده بود.

نکته قابل توجه درمیان تمامی این اتفاقات و اظهارنظرها واکنش جالب و دور از ذهن حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. درست درهمان روزی که حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بر رفتارهای قانونی در سراسر کشور تأکید کرد و گفت: «بی‌قانونی به نام دین و دلسوزی بدتر است»، نوش‌آبادی اعلام کرد: «برگزارنشدن کنسرت به ‌دلیل حرمت بارگاه است نه برخی اظهارات». این درحالی است که همان‌طور که در این گزارش آمده؛ علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخرین اظهارنظرش درباره لغو کنسرت‌ها اعلام کرده بود با وجود آن‌که برگزاری کنسرت درمشهد مشکلی ندارد، به احترام آیت‌الله علم‌الهدی از این مسأله صرف‌نظر می‌کند، حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روزگذشته در سی‌ویکمین نشست رسانه‌ای خود درباره برگزارنشدن کنسرت در مشهد گفت: «نظر وزیر ارشاد درباره برگزارنشدن کنسرت در این شهر به ‌دلیل حرمت بارگاه ملکوتی و حفظ حریم معنوی امام رضا(ع) بوده و اظهارات برخی مقامات مذهبی در این زمینه، دلیل این کار نیست».

نوش‌آبادی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری کنسرت در سایر شهرهای استان خراسان‌رضوی هم اشاره کرده است: «در سایر شهرهای این استان و استان‌های همجوار با رعایت ضوابط شرعی و قانونی و نظرات فقهی مقام معظم رهبری، کنسرت برگزار خواهد شد».

نوش‌آبادی افزود: «وزارت ارشاد سعی دارد بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری در موضوعات هنری به‌طورکلی و در موسیقی به‌طور خاص عمل کند. فتوای ایشان این است که موسیقی نباید لهوی و مناسب مجالس عیش و نوش باشد».

او دربخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که ۱۱‌سال در شهر مشهد کنسرت برگزار نشده است، اعلام کرد: «این موضوع ربطی به این دولت ندارد. شهر مشهد از قانون مستثنی نیست، صحبت‌ها و نظرات وزیر ارشاد نیز در موضع عقب‌نشینی نیست، بلکه در موضع ملاحظه است. ما سعی کرده‌ایم درباره مجوز کنسرت، براساس نظرات فقهی رهبر انقلاب حرکت کنیم و ملاک تصمیم‌گیری‌ها، سیاست‌ها و ملاحظات‌مان را فرمایشات ایشان قرار دهیم».

به نظر می‌رسد فشارهای برخی از افراد و جریان‌ها به دولت یازدهم و اتخاذنشدن تصمیمات درست و کلیدی ازسوی مسئولان وزارت ارشاد تنها دلیل ورود رئیس‌جمهوری ایران به چالش جدی باشد که تا به امروز غیرقابل حل مانده است. باید دید با توجه به نبود صدای واحد در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از یکسو و عدم هماهنگی مسئولان وزارت ارشاد با رئیس‌جمهوری که بالاترین مقام اجرایی کشور است، درنهایت این چالش جدی به کجا خواهد رسید؟

ممنوعیت برگزاری کنسرت‌ها قانونی نیست

شهروند| ماه‌هاست ماجرای ممنوعیت و لغو مجوز کنسرت‌ها بحث‌های مختلفی را در جامعه شکل داده است. لغو مکرر کنسرت‌ها تا جایی پیش رفت که امام جمعه خراسان رضوی خواستار عدم برگزاری هرگونه کنسرتی در شهر مشهد شد؛ هر چند این پیشنهاد علم‌الهدی با لبیک وزیر ارشاد مواجه شد، اما رفتار جنتی انتقادات گسترده‌ای به همراه داشت. بعد از اعتراض انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری از لغو غیرقانونی و سلیقه‌ای کنسرت‌ها، رئیس‌جمهوری نیز نسبت به رفتار وزیر ارشاد انتقاد کرد که باید تابع قانون رفتار می‌کرده است. با توجه به شرایط پیش آمده در رابطه با لغو مجوز کنسرت‌ها باید چند نکته مهم حقوقی را متذکر شد.

١- صدور مجوز برای برگزاری کنسرت‌ها با طی مراحل قانونی طبق موازین تعیین شده در قوانین صادر می‌شود و کلیه تعهدات مورد نیاز برای برگزاری ‌سال آنها نیز در وزارت ارشاد که متولی این امر است، دریافت می‌شود.

٢- دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم موظف به حفظ حقوق عمومی افراد جامعه و برقراری امنیت در شهر است. دادستانی از باب پیشگیری از وقوع جرم در جایی که امکان بروز جرایمی چون قتل یا قاچاق موادمخدر و مفسده‌هایی از این دست وجود دارد یا اطلاعاتی موثق مبنی بر تجمعی برای انجام امری خلاف مانند شرب خمر یا رفتاری خلاف قانون و نظم جامعه دریافت کرده باشد، باید ورود کند. ماه‌هاست دادستان‌های برخی از شهرها با استناد به قانون پیشگیری از وقوع جرم مانع برگزاری کنسرت‌ها شده‌اند، در حالی‌که کنسرت‌های لغو مجوز‌شده دارای مجوز قانونی از وزارت ارشاد بوده و طبق گفته مسئولان ارشاد تعهدات لازم نیز در این رابطه از کنسرت‌گذاران دریافت شده بود.
٣- طبق قانون اساسی، نظام حاکم بر ایران جمهوری اسلامی است و فدرالی نیست. بنابراین اگر استانی به درخواست امام جمعه آن تصمیم بگیرد برای همیشه برگزاری هرگونه کنسرتی در آن ممنوع شود، خلاف قانون اساسی عمل کرده است؛ زیرا فقط ممکن است در کشوری با حکومت فدرالی چنین تصمیمی قابلیت اجرا داشته باشد، البته نه به صرف اعمال سلیقه که طبق قوانین حاکم بر فدرال نیز بعد از بررسی و طی مراحل قانونی و کسب مجوز از دولت مرکزی قابل اجرا خواهد بود.
۴- برگزاری و شرکت در کنسرت‌ها جزو حقوق شهروندی ایرانیان است و رعایت این حق شهروندی از سمت تمامی افراد جامعه با هر پست و مقامی به دور از هرگونه خدشه‌ای محترم شمرده شود و مخالفان کنسرت‌ها حق عدم حضور در این مراسم‌ها را دارند؛ اما این‌که بخشی از کشور با اعلام استقلال در بخش فرهنگی از نظام حاکم بخواهد کلیه افراد ساکن در منطقه را از حق شهروندی خود محروم کندف خلاف قانون اساسی خواهد بود.

برای لغو مجوز کنسرت‌ها نمی‌شود براساس خواست فردی اقدام کرد، برای این موضوع نیاز به ارایه ادله و مدارک و اثبات ضرورت این امر است؛ زیرا همان‌طور که گفته شد دادستانی می‌تواند برای پیشگیری از یک حادثه غیر قابل جبران دستور لغو دهد، اما اگر بی‌دلیل باشد قانونی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید :

نام

پست الکترونیک

وب سایت

XHTML: شما می توانید از این برچسب های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

نظر سنجی

با برگزاری کنسرت‌های متعدد خواننده‌های پاپ بدون انتشار آلبوم جدید موافقید؟

Loading ... Loading ...