انتشار : سه شنبه, ۱۸ آبان ۱۳۹۵

امید به ریاست دوباره استاد

شورای عالی خانه موسیقی مهم‌ترین رکن خانه موسیقی است که اعتبار، سیاستگذاری و تصمیمات کلی خانه را اتخاذ می‌کند. از ابتدای تشکیل خانه موسیقی، استاد شجریان و دیگر عزیزان و بزرگان به‌عنوان اعضای شورا حضور داشته‌اند و مسائل خانه موسیقی را نظارت و حمایت کرده‌اند. استاد شجریان نیز همیشه رئیس شورای عالی خانه موسیقی بوده و به‌عنوان شخصیت ممتاز موسیقی در دوره جدید با رأی‌گیری و پیشنهاد مجمع عمومی و هیأت مدیره حضور خواهند داشت. این نشاندهنده این است که خانه موسیقی نهاد مستحکمی است و ان‌شاءالله با حضور بزرگان و شخصیت‌های موسیقایی بتواند در دوره جدید حرکت و شتاب بیشتری بگیرد و با همدلی بیشتر به سمت آینده بهتر حرکت کنیم.

برگزاری انتخابات شورای عالی خانه موسیقی و ابقای استاد محمدرضا شجریان در این شورا ، نویدی دیگر از حضور دوباره استاد در حوزه تصمیم‌گیری و سرنوشت موسیقی ایران است. هنرمند بزرگی که با وجود شرایط جسمی این روزهایش و فعال نبودن در عرصه هنری کشور، نام او قوت قلبی برای دوستداران و جامعه موسیقی خواهد بود.

این خانه، نهادی صنفی است که با انگیزه حفظ، گسترش، اعتلا، اشاعه و معرفی موسیقی و موسیقیدانان ایرانی بر مبنای اصول فرهنگی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تأسیس شده است؛ هدف از تأسیس آن، حفظ میراث هنری ایران در بخش موسیقی، ارتقای کیفی و رشد ارزش‌های معنوی موسیقی ایرانی مبتنی بر فرهنگ ملی، حمایت از حقوق قانونی و معنوی موسیقیدانان در نقاط مختلف ایران در زمینه‌های مختلف موسیقی است. هدفمند کردن فعالیت‌های موسیقیدانان و هنرجویان ایرانی به منظور تداوم حضور سنن ملی موسیقی در جامعه، شناسایی و باروری استعدادهای هنری به منظور رشد کیفی موسیقی ایرانی، معرفی و عرضه موسیقی ایران به ملت‌های دیگر، تلاش جدی در امر پژوهش موسیقی قدیم و نوین ایران جهت شناخت ظرفیت‌های موسیقی ملی، حضور فعال در جشنواره‌های مختلف موسیقی در خارج از کشور به منظور معرفی و شناساندن موسیقی و موسیقیدانان ایرانی و آشنایی با تحولات موسیقی در جهان، تلاش جهت اجرا و نشر آثار موسیقیدانان ایرانی در خارج از کشور، تلاش برای انتشار نشریه موسیقی در چارچوب توسعه فرهنگ ملی، تلاش به منظور تأمین امور رفاهی اعضا با حمایت مسئولان دولتی و بخش خصوصی از دیگر اهداف تأسیس خانه موسیقی است.

اما در انتخابات شورای عالی خانه موسیقی که روز یکشنبه ۱۶ آبان ماه در ساختمان فاطمی تشکیل شد با پیشنهاد هیأت مدیره و رأی اعضای مجمع عمومی، به ترتیب آرا محمدرضا شجریان، فرهاد فخرالدینی، محمد سریر، هوشنگ کامکار، داریوش پیرنیاکان، حسن ریاحی و داوود گنجه‌ای به‌عنوان اعضای شورای عالی این نهاد انتخاب شدند. انتخاب در این شورا مطابق اساسنامه بر این اساس است که هفت نفر از موسیقیدانان برجستـه، متعهد، خوشنام و فعــال در عرصـــه موسیقی و در زمینه‌های مختلف موسیقی که حداقل سی سال سابقه فعالیت هنری در کشور داشته و عضو خانه موسیقی باشند به پیشنهاد هیأت مدیره و تصویب مجمع عمومی برای مدت سه سال به‌عنوان اعضای اصلی و علی البدل شورای عالی خانه موسیقی که بالاترین مرجع تخصصی و فنی خانه موسیقی است انتخاب می‌شوند و وظایف آنها بررسی و تصویب صلاحیت متقاضیان عضویت در خانه موسیقی، بررسی و تصویب لغو عضویت اعضا به پیشنهاد هیأت مدیره، اعلام نظرات کارشناسی در مورد استعلام از جانب نهادهای خانه موسیقی یا مراجع دیگر، اعلام نظرات تخصصی و راهبردی مشورتی در تمامی حوزه‌های موسیقی کشور و ارائه توصیه‌های هنری و تخصصی به مجمع عمومی و هیأت مدیره و مدیرعامل در جهت ارتقای کیفی فعالیت‌های خانه موسیقی است.

حمیدرضا نوربخش / مدیرعامل خانه موسیقی

منبع : روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید :

نام

پست الکترونیک

وب سایت

XHTML: شما می توانید از این برچسب های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

نظر سنجی

با برگزاری کنسرت‌های متعدد خواننده‌های پاپ بدون انتشار آلبوم جدید موافقید؟

Loading ... Loading ...