انتشار : یکشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۵

علی اکبر شکارچی : موسیقی آیین من است

به اشتراک گذاشتن

آیین رونمایی از آلبوم صوتی و تصویری«چراغ افروخته» تازه‌ترین اثر استاد علی‌اکبر شکارچی باحضور حسین علیزاده، داریوش طلایی و پیشکسوتان عرصه هنر و موسیقی عصر جمعه ۱۷ دی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، ابتدای مراسم کلیپی زیبا از زندگی و فعالیت‌های هنری استاد شکارچی پخش شد. حسین علیزاده آهنگساز، پژوهشگر موسیقی و استاد دانشگاه ابتدا با سخنانی از مقام هنری علی‌اکبر شکارچی تجلیل کرد و درادامه افزود: امشب این محفل طراوت خاصی دارد، من هیچ‌وقت سالن را اینقدر پر جمعیت ندیده ام ،به علاقه‌مندان موسیقی تبریک می‌گویم؛ باید مثل استاد شکارچی عاشق باشید که بتوانید ردیف ‌کار کنید. امشب به خاطر خود استاد شکارچی اینجا هستیم و من به این خانواده هنرمند و هنردوست که می‌تواند الگویی برای جامعه ایرانی باشد تبریک می‌گویم. علیزاده خاطرنشان کرد: هر جا ادبیات و درک موسیقی شکل می‌گیرد طراوت و شادابی به همراه دارد و مثل همیشه هیچ انتظاری از مسئولان نداریم.

علیزاده افزود: ردیف فرهنگ موسیقیایی ماست و برای پرورش ذهن و خلاقیت است. اگر ردیف به سطح و درک و شناخت خوبی در جامعه برسد هر زمان یک شکارچی برای موسیقی ما پیدا خواهد شد. متأسفانه ردیف در دانشگاه جدی گرفته نمی‌شود ولی الآن بیرون از دانشگاه مردم حرکت‌های خوبی برای موسیقی و آموزش موسیقی انجام دادند و در هر خانه‌ یک ساز پیدا می‌شود. داریوش طلایی موسیقیدان و استاد دانشگاه در بخش دیگر این مراسم اظهارداشت: آموزش ردیف حدود ۱۵۰ سال پیش در خانواده فراهانی شروع شد و فرزندان آن خانواده میرزا عبدالله و آقا حسینقلی بودند اما به‌ مرور موسیقی از شکل خانوادگی در آمد و عموم علاقه مندان می‌توانستند با آموزش از آن بهره‌مند شوند. در طول زمان نیز با پیوند آواز و مقام به دوره آموزشی دستگاه، موسیقی نواحی هم از نقاط قوت موسیقی ما شد. طلایی در ادامه افزود: کمانچه استاد شکارچی لحن لری دارد و این نقطه مثبتی است و لحن لری یک روایت از ردیف موسیقی ماست. استاد علی‌اکبر شکارچی هم در این مراسم ضمن قدردانی از حاضرین گفت: من هیچ‌چیز قابل‌داری ندارم که تقدیم تان کنم؛ لرها حتی تعارف را هم از سعدی بهتر و لطیف‌تر تعریف کردند.

علی اکبرشکارچی در ادامه خاطرنشان کرد : از سال ۱۳۵۱ با ردیف‌های موسیقایی آشنا شدم و سال ۷۰ ضبط ردیف‌ها را آغاز کردم ولی چون باب میلم نبود مجدداً سه سال بعد در سال ۷۳ ضبط را شروع کردم و بعد از این‌همه سال این ردیف‌ها در روح و جان من تجلی پیداکردند، باعشق به آموزش فرزندان این سرزمین تمام مشکلات و هزینه‌ها را در طول دو سال ضبط به جان خریدم و می‌خواهم مرا با این جمله مولانا یاد کنید. صاحب اثر«چراغ افروخته» در ادامه یاد آور شد: موسیقی آیین من است من این اثر را با قطره‌قطره جانم تولید کردم و مصداق این جمله جبران خلیل جبران است که می‌گوید: وقتی‌که از مال خود به کسی چیزی می‌دهید کارچندانی نیست اما اگر از جان خود مایه بگذارید مهم است. این اثر را به همسرو فرزندانم که در راه این اثر زحمت فراوانی کشیدند و با تمام وجود مرا یاری کردند و لحظات سخت و طاقت‌فرسایی را در کنار من پیمودند تقدیم می‌کنم. وی همچنین از نشر موسیقی در جامعه و علاقه دوستداران به آموزش ابراز خوشحالی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید :

نام

پست الکترونیک

وب سایت

XHTML: شما می توانید از این برچسب های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

نظر سنجی

با برگزاری کنسرت‌های متعدد خواننده‌های پاپ بدون انتشار آلبوم جدید موافقید؟

Loading ... Loading ...