انتشار : پنج شنبه, ۲۳ دی ۱۳۹۵

جزئیات برنامه‌های سی و دومین جشنواره موسیقی فجر

به اشتراک گذاشتن
برچسب ها

فرهنگ و هنر ایران اسلامی سند هویت‌بخش و شاخص زیست اجتماعی مردم این سرزمین است و در میان هنرهای برآمده از متن این مجموعه، «موسیقی» از مردمی‌ترین جلوه‌های ذوق و خلاقیت و اندیشه اهالی این گستره محسوب می‌شود؛آنچنان که به شایستگی می‌تواند مرزهای مرسوم جغرافیایی را طی کند و پیام انسان‌مدارانه و فضیلت‌خواه آیین و مرام جمعی ایرانیان را به جان مشتاقان در اقصی نقاط دنیای امروز برساند. در این میان، واقعیت ناگزیری هم فرا چشم می‌آید، اینکه در شرایط کنونی ضرورت بهره‌گیری از زبان تأثیرگذار موسیقی، برای بازگویی مؤلفه‌های فرهنگی و پیوندهای اجتماعی احساس می‌شود. مؤلفه‌هایی مانند امید و نشاط اجتماعی، وفاق، تعامل و سازگاری سایر ضروریات فرهنگی که جهان امروز و مردم ما – بویژه نسل جوان‌مان – به آن نیاز مبرم دارند. در سایه توجه و حمایت هدفمند از گروه‌های پویای هنر موسیقی در گونه‌های مختلف، بویژه بخش‌های هویت‌مدار آیینی، مقامی و سنتی و همچنین مؤسسات فعال در این عرصه می‌توان در این موقعیت و شرایط نقش مؤثری ایفاد کرد و این مهم چشم‌اندازی است که همواره مورد تأیید و پشتیبانی دولت تدبیر و امید بوده است. امید است «سی‌ ودومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر» فرصت و امکان مناسبی برای مرور و تماشای برداشت‌ها و ارائه‌های موسیقی امروز کشورمان از داشته‌های غنی فرهنگی – هنری ایران سربلند، همراه با جلوه‌های امیدبخش هنرمندان جوان، در سایه‌سار حضور وزین پیشکسوتان‌مان باشد. تلاش تمامی هنرمندان، دست‌اندرکاران و حاضران در صحن این رویداد بزرگ موسیقایی را ارج نهاده و توفیق همگان در دستیابی به افق‌های پیشاروی را از درگاه ایزد متعال خواستارم.

سی و دومین جشنواره موسیقی فجر که در روز ۲۲ دی ماه به علت ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اعلام سه روزعزای عمومی لغو شده بود، جمعه ۲۴ دی ماه ودر تالاروحدت، سالن رودکی، سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران، برج آزادی و فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. همچنین بخش پژوهشی این جشنواره در خانه هنرمندان برگزار می‌شود. درجشنواره امسال گروه‌های مختلف موسیقی از جمله موسیقی نواحی، دستگاهی، بانوان، کودک و بین‌الملل به اجرای برنامه می‌پردازند و اختتامیه هم در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

جمعه ۲۴ دی

ازساعت ۱۸:۳۰ ارکستر پارس نظر به رهبری ناصر نظر در بخش کودک (تالاروحدت)، گروه آوازی تهران (سالن رودکی)، گروه کاکوبند (برج آزادی)، گروه «آوای موج» به سرپرستی محسن آقایی (فرهنگسرای نیاوران) و پرواز همای (برج میلاد تهران) به روی صحنه می‌روند.
در ساعت ۲۱:۳۰ رامبرانت تریو از کشور هلند و حسام اینانلو (تالار وحدت)، گروه کر فلوت تهران به سرپرستی فیروزه نوایی (سالن رودکی)، کاوه آفاق (برج آزادی)، گروه «باقدسیان» به سرپرستی پیام عزیزی (فرهنگسرای ارسباران) و ژیوان گاسپاریان از کشور ارمنستان (برج میلاد) اجرای برنامه خواهند داشت.

همچنین شهید پرویزخان ازکشورهند در بخش بین‌الملل ساعت ۱۴:۳۰ در تالار رودکی، رضا صادقی ساعت ۱۹ و سیامک عباسی ساعت ۲۲ در برج میلاد تهران به روی صحنه می‌روند.

شنبه ۲۵ دی

ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی (تالاروحدت)، گروه کرارکسترسمفونیک تهران به سرپرستی رازمیک اوحانیان (سالن رودکی)، گروه «حاوا» به سرپرستی پروین بهمنی از قشقایی و گروه «دیلمون» به سرپرستی محمود فرضی‌نژاد ازگیلان در بخش موسیقی نواحی(برج آزادی) و گروه «نازار» به سرپرستی یلدا عباسی از خراسان شمالی در بخش بانوان(فرهنگسرای ارسباران) در ساعت ۱۸:۳۰ اجرای برنامه خواهند داشت.

گروه موسیقی رستاک به سرپرستی سیامک سپهری (تالاروحدت)، ارکستر خانه هنرمندان ایران به رهبری محمد سریر(تالار رودکی)، میلاد درخشانی (برج آزادی) و گروه «ترنه» به سرپرستی نرگس مختاری (فرهنگسرای ارسباران) به روی صحنه می‌روند. فریدون آسرایی و فرزاد فرزین ساعت ۱۹ و ۲۲ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران اجرای برنامه خواهند داشت.

یکشنبه ۲۶ دی

ساعت ۱۸:۳۰ ارکستر ملی «مهر» به رهبری ناصر ایزدی (تالاروحدت)، ارکستر «بادی کارا» به رهبری بردیا کیارس (سالن رودکی)، کیان‌پور تراب (برج آزادی)، گروه ژیوار به سرپرستی ژیوار شیخ الاسلامی (فرهنگسرای ارسباران) به روی صحنه می‌روند.

گروه کر «نامیرا» به سرپرستی فرهاد هراتی و گروه کر فیلارمونیک ایران به سرپرستی علیرضا شفقی‌نژاد (تالاروحدت)، «ترانه‌های ماندگار» آرمین قیطاسی (سالن رودکی)، گروه بمرانی (برج آزادی)، گروه «نگین» به رهبری نگین سریر(فرهنگسرای ارسباران) و ارکستر راز و نیاز به خوانندگی سالار عقیلی در ساعت ۲۱:۳۰ اجرای برنامه خواهند داشت.

همچنین ساعت ۱۹ شهرام شکوهی و ساعت ۲۲ امید حاجیلی درسالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران کنسرت‌شان را برگزار خواهند کرد.

دوشنبه ۲۷ دی

ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی علیرضا افتخاری از ساعت ۱۸:۳۰ در تالاروحدت کار خودش را آغاز خواهد کرد و بعد از آن، شوسان تریو از کشور فرانسه و گروه «آزار» از کشور ارمنستان (تالار رودکی)، گروه داماهی (برج آزادی)، گروه «آن» به سرپرستی آریا محافظ و خوانندگی مجتبی عسگری(فرهنگسرای نیاوران) به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

گروه خنیاگران مهربه آهنگسازی بهزاد عبدی و خوانندگی وحید تاج و ارکستر نیلپربه سرپرستی نوید گوهری(تالار وحدت)، ارکستر فیلارمونیک کردستان به رهبری مهدی احمدی (سالن رودکی)، گروه کماکان (برج آزادی)، گروه لوتوس به سرپرستی حمید بهروزی نیا و خوانندگی اشکان کمانگری (فرهنگسرای نیاوران) و محمد علیزاده ساعت ۲۱:۳۰ در برج میلاد تهران روی صحنه می‌روند. همچنین میثم ابراهیمی و اشوان در ساعت ۱۹ و ۲۲ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران اجرای برنامه
خواهند داشت.

سه‌شنبه ۲۸ دی

ساعت ۱۸:۳۰ دکوئنده دل مارئوازکشوراسپانیا(تالاروحدت)، آنسامبل پرکاشن تهران از برگزیدگان جشنواره موسیقی معاصر تهران(سالن رودکی) وعیسی غفاری (فرهنگسرای نیاوران) اجرای برنامه خواهند داشت.

گیوم پره ازکشور فرانسه (تالار وحدت)، حسین خوش چهره از برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان (سالن رودکی)، کنسرت «قلم را بچرخان» اشکان خطیبی (برج آزادی)، گروه «آهنگ» به سرپرستی مهرداد ناصحی وخوانندگی مهدی امامی (فرهنگسرای نیاوران) و محمد علیزاده در برج میلاد ساعت ۲۱:۳۰ به روی صحنه می‌روند.
حامد همایون نیزدردو سانس ۱۹ و ۲۲ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران اجرای برنامه خواهد داشت.

چهارشنبه ۲۹ دی

ساعت ۱۸:۳۰ گروه کوبه‌ای ازکشور ژاپن و دولتمند خلف ازکشور تاجیکستان (تالاروحدت)، گروه «خنیا گران پنج اقلیم»(سالن رودکی)، گروه «سوربانگ» به سرپرستی احسان عبدی‌پور از لرستان(برج آزادی) و بهاره فیاضی(فرهنگسرای نیاوران) اجرای برنامه خواهند داشت.

آنتونیو زومباخو از کشور پرتغال (تالاروحدت)، ارکستر «نغمه باران» به سرپرستی علی امیر قاسمی (سالن رودکی)، حجت اشرف‌زاده (برج آزادی)، گروه «همنوازان سایه» به سرپرستی محمد امین اکبرپور و خوانندگی حسین علیشاپور(فرهنگسرای نیاوران) و علی زندوکیلی در برج میلاد تهران به روی صحنه می‌روند.

سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران نیز در ساعت‌های ۱۹ و ۲۲ باردیگر میزبان حامد همایون خواننده موسیقی پاپ می‌شود.

پنجشنبه ۳۰ دی

ساعت ۱۸:۳۰ نوازندگی پیانو یگور شوتسوف و آنسامبل زهی «شهرزاد» از کشور اوکراین (تالار وحدت)، گروه «شواش مقوم» به خوانندگی محمد ابراهیم عالمی از مازندران (سالن رودکی)، گروه «ایل بانگ» به سرپرستی کوروش اسد‌پور از بختیاری(برج آزادی) و پویان بیگلر(فرهنگسرای ارسباران) اجرای برنامه خواهند داشت.

ارکستر سمفونیک تهران و ایتالیا به رهبری شهرداد روحانی (تالار وحدت)، گروه «لیان» به سرپرستی محسن شریفیان از بوشهر(سالن رودکی)، آریا عظیمی‌نژاد (برج آزادی)، گروه «چهار باغ» به سرپرستی محمدرضا رستمیان و خوانندگی علی رستمیان(فرهنگسرای نیاوران) و ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی علیرضا افتخاری (برج میلاد تهران) ساعت ۲۱:۳۰ میزبان مخاطبان خواهند بود.

همچنین محسن یگانه ساعت ۱۹ و زانیار خسروی ساعت ۲۲ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران به روی صحنه می‌روند.

جمعه اول بهمن

اختتامیه سی و دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر هم ساعت ۱۹ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

در تالار رودکی نیز، ساعت ۱۵ گروه «سهند» به خوانندگی رشید وطن دوست و ساعت ۱۷ گروه «چریکه» به سرپرستی سلمان حسنی به روی صحنه می‌روند.

محمد علیزاده نیز در دو سانس ۱۹ و ۲۲ آخرین اجرای سی و دومین جشنواره موسیقی فجر را روی صحنه می‌برد.

منبع : روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید :

نام

پست الکترونیک

وب سایت

XHTML: شما می توانید از این برچسب های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

نظر سنجی

با برگزاری کنسرت‌های متعدد خواننده‌های پاپ بدون انتشار آلبوم جدید موافقید؟

Loading ... Loading ...